3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nagy Medve fiai már régóta várják, hogy összeomoljon a kínai gazdaság, volt olyan hedge fund kezelő is, aki külön Kína shortolására hozott létre befektetési alapot. Divatos pesszimistának lenni az országra, de valóban megalapozott-e ez?

Annak kapcsán jutott ez eszembe, hogy most olvastam egy rövid anyagot, amely azt állítja, hogy az elmúlt 10 évben nem voltak olyan olcsók a kínai részvények, mint most.

Az állítás hihető, mivel a nagy kínai részvényárfolyam-emelkedés nagyjából 2005 végén indult többéves mélypontról, 1200-1300-as indexárfolyamról (//finance.yahoo.com/q/bc?s=000001.SS+Basic+Chart&t=my), és azóta a gazdaság nominálisan több, mint megduplázódott (//www.google.hu/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gdp_mktp_kd_zg&idim=country:CHN&dl=en&hl=en&q=gdp+growth+china#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gdp_pcap_cd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:CHN&ifdim=region&hl=en_US&dl=en&ind=false), a részvényindex pedig nincs az akkori minimumérték dupláján, s mivel a tőzsdék hosszú távon a GDP-vel párhuzamosan mozognak, ezért most valószínűleg igaz, hogy a kínai részvénypiac árazása kedvezőbb, mint 2005 végén-2006 elején, amikor a nagy árfolyamemelkedés (ötszörözés!) megindult.

Őszintén szólva fogalmam sincs, hogy mi lesz a kínai gazdasággal a következő öt évben, de ellentétben a fejlett országokkal Kínában mind a monetáris mind a fiskális politika bőven tud még stimulálni, ha szükséges, és az elmúlt hetekben láttuk is annak jelét, hogy a kínai gazdaságpolitikusok kezdik ismét felpumpálni a lassulóban lévő gazdaságot (pl. kamatvágás pár napja). Az árazás és a gazdaságpolitikai válasz alapján tehát logikus lehet hosszabb távra a kínai részvények vásárlása - figyelembe véve azt természetesen, hogy jelentősek a kockázatok, mivel a cégek nehezen átláthatók, túlzott beruházási boom volt az országban, amelyből könnyen kemény földetérés is lehet, ami azért valószínűleg nincs beárazva, stb.

Erre most számomra a legjobb instrumentumnak a CAF tűnik, amely a Morgan Stanley által kezelt zárt-végű alap, kínai A-részvényekbe fektet, és jelenleg a nettó eszközértékhez képest 11%-os diszkonttal forog. //cef.morningstar.com/quote?t=CAF&region=USA&culture=en-us

2006-7-8-ban valóságos kínai (és indiai) részvénybefektetési mánia volt Magyarországon unit-linked struktúrákon keresztül. Akik akkor vettek ilyen részvényeket, majdnem mind komoly veszteségben ülnek. Úgy tűnik, hogy most jobb az árazás, jobb a hozam-kockázat arány egy ilyen befektetéshez...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!