Annak kapcsán jutott ez eszembe, hogy most olvastam egy rövid anyagot, amely azt állítja, hogy az elmúlt 10 évben nem voltak olyan olcsók a kínai részvények, mint most.
Az állítás hihető, mivel a nagy kínai részvényárfolyam-emelkedés nagyjából 2005 végén indult többéves mélypontról, 1200-1300-as indexárfolyamról (//finance.yahoo.com/q/bc?s=000001.SS+Basic+Chart&t=my), és azóta a gazdaság nominálisan több, mint megduplázódott (//www.google.hu/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gdp_mktp_kd_zg&idim=country:CHN&dl=en&hl=en&q=gdp+growth+china#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gdp_pcap_cd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:CHN&ifdim=region&hl=en_US&dl=en&ind=false), a részvényindex pedig nincs az akkori minimumérték dupláján, s mivel a tőzsdék hosszú távon a GDP-vel párhuzamosan mozognak, ezért most valószínűleg igaz, hogy a kínai részvénypiac árazása kedvezőbb, mint 2005 végén-2006 elején, amikor a nagy árfolyamemelkedés (ötszörözés!) megindult.
Őszintén szólva fogalmam sincs, hogy mi lesz a kínai gazdasággal a következő öt évben, de ellentétben a fejlett országokkal Kínában mind a monetáris mind a fiskális politika bőven tud még stimulálni, ha szükséges, és az elmúlt hetekben láttuk is annak jelét, hogy a kínai gazdaságpolitikusok kezdik ismét felpumpálni a lassulóban lévő gazdaságot (pl. kamatvágás pár napja). Az árazás és a gazdaságpolitikai válasz alapján tehát logikus lehet hosszabb távra a kínai részvények vásárlása - figyelembe véve azt természetesen, hogy jelentősek a kockázatok, mivel a cégek nehezen átláthatók, túlzott beruházási boom volt az országban, amelyből könnyen kemény földetérés is lehet, ami azért valószínűleg nincs beárazva, stb.
Erre most számomra a legjobb instrumentumnak a CAF tűnik, amely a Morgan Stanley által kezelt zárt-végű alap, kínai A-részvényekbe fektet, és jelenleg a nettó eszközértékhez képest 11%-os diszkonttal forog. //cef.morningstar.com/quote?t=CAF®ion=USA&culture=en-us
2006-7-8-ban valóságos kínai (és indiai) részvénybefektetési mánia volt Magyarországon unit-linked struktúrákon keresztül. Akik akkor vettek ilyen részvényeket, majdnem mind komoly veszteségben ülnek. Úgy tűnik, hogy most jobb az árazás, jobb a hozam-kockázat arány egy ilyen befektetéshez...