Szavazzatok persze. Választhattok aközött, hogy egy hatalmas kokit kaptok a fejetekre, vagy 2 akkora pofont, hogy belezöldültök. Ha a görögök nemmel szavaznak (persze nem tudjuk mi lesz a kérdés, sőt hogy lesz-e egyáltalán népszavazás), akkor teljes államcsőd lesz, a bankrendszer bedől, és 2 évig megarecesszió lesz. Szerintem egyébként ez esetben sem feltétlenül kell kilépniük az euróövezetből, de az biztos, hogy súlyos lenne a helyzet. A másik lehetőség, hogy belemennek a segélycsomagba+önkéntes adósságelengedésbe, és akkor megpróbálhatják kibekkelni a következő éveket. Nem biztos, hogy menni fog, lehet, hogy 2-3 év múlva kiderül, hogy így sem jött össze, és ismét át kell strukturálni az államadósságot, de legalább az esélyük megvan a totális káosz elkerülésére.
Próbálja ki 20 napig ingyenesen az mfor trader-t!
Ha szavaznak, és elutasítják a segítséget, akkor még sokkal rosszabb helyzetbe fognak kerülni, mint most vannak, de persze az utca embere nem biztos, hogy ezt be tudja látni. Mostmár, hogy végigcsináltak két év kemény megszorítósdit, nincs sok értelme egy "hard default"-nak, ahol szimplán bedobják a törülközőt - hacsak ki nem lépnek az euróövezetből is, és drasztikusan elinflálják az új drachmát. Ezzel valószínűleg azonnali 30-40-50%-os bércsökkentést lehet elérni, ami nem biztos, hogy elviselhető lenne a görögök számára (lásd Argentínát, ahol nagyon súlyos társadalmi állapotok voltak a csőd után), polgárháború-közeli állapot alakulhat ki. Nem tűnik túl okosnak.
A szavazás tehát hülyeségnek tűnik, nagyon sok értelmét nem látom. Ha már kaptak egy ekkora lehetőséget, hogy az adósságuk egy részét elengedik, élniük kellene vele...
(Egyébként 1,5-2 éve még azt mondtam, hogy csinálják meg minél hamarabb az államcsődöt, akkor járnak a legjobban, mert nem 5 éven át szenvednek, hanem csak 2 évig, de nagyon. Mostmár 2 éven túl vannak, így is, úgy is jön még 2-3 rossz év, de a hard default jellegű rossz évek sokkal fájdalmasabbak lennének. Most, hogy a megszorítósdi felén már túl vannak és lehetőségük nyílik egy olyan részleges, kontrollált államcsődre, amely megadja az esélyt arra, hogy 2-3 év múlva elkezdhessenek nőni, már úgy vélem más a helyzet. Csak akkor van értelme a szavazásnak, és a "nem"-nek, ha utána azonnal kilépnek az euróövezetből, brutális leértékeléssel próbálkoznak és csak 30-40%-ot fizetnek a hitelezőknek, azt is új, hosszú lejáratú drachmakötvényekben, amelyek értéke euróban 10-20% lenne. Középső út nincsen, illetve van, de az abszolút mértékben értelmetlen lenne)