4p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A trükkös, lényegretörő, kifejtős kérdések fontos velejárói az állásinterjúnak, ám ezek nem garantálják, hogy a jelentkező, aki tökéletesen megfelel mindegyikre, valóban a legmegfelelőbb személy az állás betöltésére. Az interjú több kérdések özönénél, a válaszokon kívül magatartásod, viselkedésed is befolyásolja az interjúztatókat, a vállalatvezetőket döntés-hozatalkor.

A cégvezetőnek tudnia kell szűrni (Mfor-montázs)

A rossz kiválasztást azért kell mindenképpen elkerülni, mert azt később tréningekkel már nem lehet - vagy nagyon nehéz - pótolni. Rátermett, kompetens embereket kell felvenni, hiszen ha a munkavállalónak egy, a képességét meghaladó munkakört kell ellátnia, az előbb-utóbb frusztrációhoz vezet. Emellett szükséges figyelembe venni azt is, mennyire motiválható a jelölt, illetve fel kell mérni, milyen lesz a munkahelyi viselkedése.

Hogy történik a gyakorlatban?

A munkaadó, vagy megbízottja többlépcsős módszerrel szűri ki az alkalmatlan jelentkezőket. Első lépésként megvizsgálja a jelentkező levelét, s eldönti, hogy annak stílusa alapján a munkavállaló alkalmas lehet-e a közös munkavégzésre. Második lépésként sorra kerül az önéletrajz, a motivációs levél, melyekből kiderül a jelentkező végzettsége megfelel-e az elvárásoknak. A harmadik lépcsőfok munkaadónként különbözhet, többnyire állásinterjúra hívják az első két körben megfelelőnek ítélt jelentkezőket, de alkalmanként előbb grafológus segítségét kérik a döntéshez.

Az önéletrajzok többségében többnyire jól hangzó ígéretekkel, jó referenciával találkozunk, majd később kiderül, hogy a jelölt alapvető szakmai hiányosságokkal rendelkezik. Emellett a találkozások során sokan azonnal elvágják magukat, az első benyomáskor. Ezt befolyásolja az öltözködés, a testbeszéd, a hanglejtés és a beszédmodor. Döntő a fellépés, ami eleve rokonszenvessé vagy ellenszenvessé tehet valakit.

Lyukas tudás

A gyakorló szakember egyöntetű véleménye, hogy a jelenlegi hazai oktatási rendszerben az iskolák - többnyire - nem a vállalkozások igényeinek megfelelően alakítják ki a képzési tematikájukat, hanem túlságosan az elméletre és gyakran a már elavult elméletre összpontosítanak. A marketingesek, az értékesítők, a pénzügyesek, a könyvelők, a logisztikusok, hogy csak néhány szakmát emeljünk ki a gazdasági területen működő iskolák kínálatából, többnyire a gyakorlati problémákra kevésbé felkészült - olykor teljesen felkészületlen - szakembereket bocsátanak ki a piacra. Az új kolléga ahol a tudásában a lyuk van, pont ott és akkor fog hibázni, és bajt okozni, ráadásul az illető még megmagyarázni sem tudja, miért hibázik, miért nem tud valamit az elvárásoknak megfelelően elvégezni. Ez pedig a cége számára igencsak sokba kerül, mert vevő reklamációkban, vevő vesztésben, plusz költségekben, és forgalmi veszteségben fog megnyilvánulni.

Ez megelőzhető, ha az állásinterjún leteszteljük a pályázók szakmai tudását, méghozzá nem néhány kérdéssel, hanem alaposan. Ezek lehetnek egyszerű szakmai kérdések, amelyek tudása nélkül valaki egyszerűen nem lehet jó, vagy akár ugyanolyan tudásfelmérő tesztek, mint amit a nyelviskolák végeztetnek a hozzájuk beiratkozókkal.

Megizzasztott jelöltek

Egy jelölt számítógépes tudásának felméréséhez odaültetheti a gép elé, majd egy előre kidolgozott listáról mondja neki sorban a feladatokat, amelyeket neki ott azonnal meg kell csinálnia. Míg egy értékesítő felvételénél készíthet listát a leggyakoribb szakmai fogásokról, a kritikus helyzetekről. Az interjú során kérdezze meg mindegyiket a pályázótól, hogy ebben és ebben a helyzetben ő mit tenne. Tíz "Mit teszel?" típusú kérdés után nem valószínű, hogy lesznek még kétségei.

Célszerű gátlástalanul levizsgáztatni a pályázókat szakmailag, Kelkó Tamás, a HumanSelect személyzeti tanácsadó cég vezetője. A szakértő szerint nem szabad az állásinterjúkon hagyni magunkat, hogy a jelölt megnyerő modorral, szimpátiával és egyéb, a valós teljesítmény szempontjából lényegtelen dolgokkal elterelje a vezető figyelmét, illetve megtévessze a képességeit illetően.

A pályázók szakmai tesztelése nemcsak azért fontos, hogy tudja kit vegyen fel, és kit nem, hanem ennek révén pontos képe lesz annak a pályázónak a szaktudásáról, hiányosságairól is, akit felvesz (ritka a tökéletes ember). Ezáltal a cégvezető és a HR-es munkatárs is tudni fogja, miben kell az új kollégát fejleszteni, hogy szakmailag igazán hozzáértővé váljon, és kiemelkedő teljesítményt nyújtson. A béralkunál is kisebb lesz a nyertes jelölt egója, ha kiderül egy-két szakmai hiányossága, állítja Kelkó Tamás.

Menedzsment Fórum

Jogi nyilatkozat 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!