Az energiaszolgáltatókat a növekvő kereslet, a rekordokat döntögető olaj- és földgázárak, az energiabiztonsággal kapcsolatos félelmek és az atomenergiától való idegenkedés kényszeríti a szén használatára. India és Kína szénerőművei, melyek a két ország összesen kétmilliárdosnál is nagyobb lakosságának többségét ellátják energiával, már régóta célpontjai a környezetvédőknek, szerintük ezen országok zöldítése kulcsfontosságú a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében - írja az International Herald Tribune.
Az eddig környezettudatosan viselkedő Európa váltása elemzők szerint hatalmas aggodalomra ad okot, a széntüzelés elterjedése ugyanis ellehetetlenítheti az üvegházgáz-kibocsátás kordában tartását. Zöldaktivisták Csehországban, Olaszországban, Nagy-Britanniában és Németországban is demonstráltak az évtizedek óta elavult technológia újjáélesztése ellen.
"Rendkívül rossz ötletnek tartom az új szénerőművek létesítését" - mondta el James Hansen, a NASA éghajlatkutatója. "Tudjuk, hogy mit kellene tennünk az éghajlatváltozás megállítása érdekében, mégsem abba az irányba teszünk lépéseket. A szénnel működő létesítményeket be kellene tiltani, a már üzemelőknek pedig maximum húsz évnyi kifutási időt kellene hagyni" - tette hozzá.