Paul Bulcke az interjúban a rendkívüli okok között a szárazságot, a jó hozamokat kereső befektetési alapokat és a bioüzemanyag iránt megnőtt keresletet emelte ki. Szerinte azonban a befektetési alapok előbb-utóbb realizálni fogják nyreségüket, a bioüzemanyagok körüli viták pedig rendeződnek.
Bulcke szerint a válság enyhülésének első jeleként a tej ára máris csökkenni kezdett. Szerinte a fejlődő országok kereslete továbbra is jelentősen befolyásolja majd az élelmiszerárakat, de normalizálódni fog a helyzet.
Közben újabb két politikus csatlakozott az ENSZ élelmezésügyi jelentéstevőjének véleményéhez, mely szerint súlyos hiba a bioüzemanyagok erőltetése, ez is hozzájárult az élelmiszerárak elszabadulásához. Jean Ziegler a múlt héten egyenesen azt állította, hogy emberiség elleni bűn erőltetni a bioüzemanyagokat, mivel ez éhezéshez vezet. Most Evo Morales bolíviai és Alan garcia perui elnök fogalmazott meg hasonló véleményt a nemzetközi szervezet ülésén. Mindkét vezető úgy véli, hogy a bioüzemanyagok erőltetése éppen a legszegényebbeket sújtja, mivel ők nem tudják megfizetni a magasabb élelmiszerárakat.
A napokban Gordon Brown brit miniszterelnök tartott egy megbeszélést az alternatív üzemanyagokról és kijelentette: Nagy-Britanniának jobban meg kell gondolnia, hogy melyik üzemanyagok előállítását támogatja. Korábban azért erőltették világszerte a bioüzemanyagokat, mert ettől reméltek megoldást a globális felmelegedésre, mostanra azonban kiderült, hogy ha a földeken termelt gabonából benzint készítenek, akkor élelmiszerválság fenyeget, mivel drágulnak az alapvető élelmiszerek.