3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre intenzívebben működnek a pénzügyi lélegeztetőgépek egyrészt az USA-ban, másrészt Európában. Mára leplezetlen cél lett a minél magasabb részvényindex.

Janet Yellen a Fed alelnöke már nem is titkolja, hogy mi a QE célja:

“These purchases did work to stimulate aggregate demand,” and “raised equity prices thereby stimulating consumption,” she said.

A QE több dologra is hat, de egyik legfontosabb feladata a kamatszint mélyben tartása és ezen keresztül a partvonalon álló (folyamatosan elinflált) megtakarítások beterelése az eszközpiacokra, ahol eszközáremelkedést okoznak, amely egyrészt növeli a lakossági és üzleti bizalmat, másrészt a vagyonhatáson keresztül a fogyasztást. Mára tehát leplezetlen cél a minél magasabb részvényindex.

És hogy miért okoz ez dollár-medvepiacot (lásd dollárindex, arany, olaj, bármi ami dollárban van!): vannak akik sokáig, akár évekig is hajlandóak fenntartani a jelenlegi rezsimet, amely bünteti a megtakarítást, elinflálja a dollárt, és ösztönzi a spekulációt:

 “A few participants indicated that economic conditions might warrant a move toward less-accommodative monetary policy this year; a few others noted that exceptional policy accommodation could be appropriate beyond 2011,”
 
A másik lélegeztetőgép Európában működik: a görögöket nem hagyják csődbe menni  - továbbra sem:

“We do exclude restructuring,” EU Economic and Monetary Affairs Commissioner Olli Rehn told reporters in Hungary today. “We have a solid plan and we are working on the basis of that plan. And it is based on very careful analysis of debt sustainability.”  (ha-ha-ha)

Teljesen világos, hogy a görögök piaci környezetben képtelenek lennének a jelenlegi adósságot finanszírozni, azonban kellően alacsony kamatok mellett bármekkora terhet lehet magunk előtt görgetni:

"...euro-area finance ministers ratified last month’s decisions to cut the average rate on loans to Greece by 1 percentage point, to around 3.5 percent, and to lengthen the maturities to 7 1/2 years from three. "

Nyilván ha csak 1%-os kamatokat kellene fizetniük á lá Japán, akkor lehetne 200-300%-os GDP-arányos adósságot is finanszírozni. Sőt, nulla százalékos kamatszinttel akár 1000%-osat is. Íme a fenntartható adósság modellje: ha kellően alacsony hozamszintünk van, bármekkora adósság fenntarthatónak minősül. Várom mikor viszik le a görögök által fizetendő kamatot 1%-ra. Ha az EU akarja, akár éveken át fenntarthatja a jelenlegi zombi-állapotot Görögországban.

A görögök 150%-os adóssága ugyanis 3,5%-os kamatokkal csak 5,25%-os GDP-arányos kamatterhet jelent, 2%-os kamattal csak 3% lenne. Magyarország is fizet bő 4%-ot kamatokra (75% adósság 6%-os hozamszint mellett), tehát ez menedzselhető. Száz szónak is egy a vége: a görög helyzet piaci alapon fenntarthatatlan, de külső támogatással (effektíve éves többtízmilliárd eurós szubvencióval!!!) bármeddig húzható. Nagy csoda a lélegeztetőgép...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!