Érdekes összehasonlítani, hogy az unortodox gazdaságpolitikát folytató kormány milyen lépéseket tesz, szemben a "lúzer" lengyel vagy szlovén kormánnyal. Nálunk, ahogy a gazdasági miniszter fogalmazott nem a következő évekre, hanem a következő évtizedekre konszolidálták az államháztartást. Ami ha a politikusok hazugságai mögé nézünk, gyakorlatilag a korábbi szocialista kormányok receptjét továbbfejlesztve semmi másból nem állt, mint újabb és újabb adók bevezetése. Ezzel először csak megvágtak gazdag, vagy annak mondott szektorokat, aztán amikor ez is kevésnek bizonyult, akkor kreatív lépésekkel minden magyar vállalat versenyképességét rontotta a kormány az újabb sarcokkal. Miközben a versenyszférától azt várta, várná az ország vezetése – már ha valaha is komolyan vették saját állításukat -, hogy munkahelyeket hozzon létre. A beblöffölt egymillióból 20-30 ezer meg is lett.
Ellentétben copy-paste miniszterelnök úrral ugyan nem vágták senki képébe, hogy el lehet menni, de tetteikkel nagyon sokaknak, legyen szó vállalatról, orvosokról, egyetemre készülőktől ezt üzenték. Talán nem merész jóslat kijelenteni: ahogy haladnak a dolgok, és egyre nehezebb helyzetbe kerülnek magyar vállalatok, vállalkozók, úgy fog egyre több ember összecsomagolni, és megpróbálni máshol érvényesülni.
Pedig a régióban vannak nálunk sikeresebb országok, akik akár példákkal is szolgálhatnának. Nyilvánvaló, hogy konszolidálni nem lehet fájdalommentesen, komoly érdeksérelmek vezetnek a fenntartható költségvetési pályához. Mert a fenntarthatóság nem a permanens adóemelések világa, ezzel csak azt lehet elérni, hogy a multik leépítenek, netán teljesen elköltöznek, a magyarok meg a feketegazdaságba menekülnek, vagy csődbe mennek. Mert amíg nálunk biztosítási-, telefon-, és tranzakciós adóval nehezítik a vállalatok életét (is), addig Lengyelországban nyugdíjkorhatárt emelnek, Szlovéniában az állami alkalmazottak számára egységes, 8 százalékos bércsökkentést vezetnek be.
Tudom, hogy ezek a lépések mögött akár személyes tragédiák is lehetnek, de az józan paraszti ésszel is felfogható, hogy a folyamatos adóemelések a miniszter úr véleményével szemben nem évtizedekre oldják meg a problémákat, hanem visszavetik a gazdasági növekedést! (Érdemes visszaemlékezni, eredetileg a Fidesz a gazdasági növekedésben látta az adósság kinövésének lehetőségét.)
Az már tényleg csak a hab a tortán, hogy az adók és a költségcsökkentő lépések kapcsán lehet hasznos, és különösen káros lépéseket is tenni, amelyek növelhetik a recesszió, és csökkentik a jövőbeni a gazdasági növekedési potenciált. Így például a normális gazdaságpolitikát folytató országokban a nagy hozzáadott értéket biztosító ágazatokat (például gyógyszeripar) nem próbálják meg ellehetelíteni, és ez nem csak azért nem szokott a politikusok elsőszámú közellensége lenni, mert erős lobbi-szervezeteik vannak. Vagy a gazdasági csodákat végrehajtó országok kevés kivétellel nemhogy csökkentették volna, hanem növelték az oktatási rendszerre fordított összegeket.
Sorolhatnám még, de felesleges.
KB
mfor.hu