Pedig a hazai jegybanki politika szerintem rémegyszerű, és ezt már több hónapja is leírtam. A monetáris tanács külső tagjai (akik többségben vannak, tehát gyakorlatilag ők döntenek) szerint a jegybanknak támogatnia kell a recessziós környezetben a növekedést, és ezért az alapfelállás, hogy kamatot kell vágni. Amikor lehet, mindig. És mikor lehet? Mindaddig, amíg a forint nem gyengül be túlságosan, mert a túl gyenge forint a jelentős hazai devizaadósság miatt rendszerkockázatokat okozhat. Tehát a jelenlegi magyar monetáris modell:
10 CUT IF EURHUF <300
20 GOTO 10
Az egyetlen kérdés ebben a rendszerben az, hogy mit jelent a "túl gyenge forint". Nyilván ez az amit senki nem tud, és erre kaphatunk utalást a mai napon. Én teljesen szubjektív véleményem alapján úgy gondolom, hogy a Tanács nem szeretne 3-assal kezdődő forintárfolyamot látni. Pont úgy, mint a Tescoban, a 299 sokkal kevesebbnek tűnik a 300-nál. Tehát, amíg stabilan 300 alatt van a forint-euró árfolyam, addig vágogatnak, ha felette, akkor nem (mivel tegnap megnéztük a 300-at, és esélyes, hogy bármikor ismét fölé kerülhetünk, ezért most egy vágás jó eséllyel 300 fölé tolná az árfolyamot). Nem kell túlbonyolítani a modellt.
Természetesen simán lehet, hogy tévedek, és vagy máshogy gondolkodnak, vagy pedig más a forintra értelmezett a "fájdalomküszöbük". A mai döntés és annak indoklása valószínűleg segít a kérdés jobb megértésében. Ebből a szempontból ez a korábbiaknál fontosabb monetáris tanácsi ülés lesz.
*****
UPDATE: Vágtak tovább, nem ijedtek meg a 300-as forinttól. Lehet, hogy a fenti modellt módosítan kell:
10 CUT IF EURHUF< 310 ???
:)
Ettől függetlenül véleményem szerint a fenti érvelés továbbra is fennáll, csak az EURHUF "tűrésküszöb" magasabb, mint korábban gondoltam, lehet, hogy inkább 310-320 környékén van. Innentől megnyugodhatunk, olyan alacsony lesz a forintkamat a jövőben, amit még el sem tudunk képzelni - feltéve, hogy a forintpiac ezt megengedi.