3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában folytatjuk az egykori államháztartás bemutatását. Legutóbb arról számoltunk be, hogy a zsíró-követeléseknek nagyarányú bővülése és egyéb kedvező folyamatok miatt a pengő fedezeti aránya 1937 végén pontosan huszonöt százalék volt.

(Mfor-montázs)

A zsíró követelések közül az államiak mutattak nagy növekedést - 169,7-ről 203 millióra -, míg e téren a magánszféra stagnált, hiszen annak 1937-es 42,1 milliós állománya csaknem megegyezett az 1936-os szinttel.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adata azért volt figyelemreméltó, mert az államháztartás javuló helyzetét tükrözte vissza. Jellemző, hogy az állami zsírókövetelések 1932 végén még csak 41,7 millió pengőt tettek ki - azaz fél évtized alatt ötszörösükre nőttek.

Szép számok

Az egyéb tartozások tétele az 1936. évi 142,2-ről 137,7 millióra apadt. Az egykori közgazdászok azt valószínűsítették, hogy e szegmens a következő esztendőkben ismét masszív csökkenést mutat majd. (Zárójelben tegyük rögvest hozzá, súlyosan tévedtek: a fegyverkezést szolgáló 1938-as Győri Program, illetve annak folyamatos bővítése teljes mértékben eladósította hazánkat.)

A szakik arra alapozták véleményüket, hogy a további szaporodást megakadályozzák a külhoni hitelezőkkel kötött megállapodások, amelynek értelmében a Külföldi Hitelek Pénztára transzferálja az esedékes befizetéseket. Azt is hitték, hogy a régi állományt is lassan transzferálják, és így visszatérnek a normális állapotok, amikor az egyéb hitelek az MNB mérlegében csak átfutó tételként jelentkeznek és jelentéktelen összeggel szerepelnek majd.

A nemzeti pénzintézet 1937-ben 2,688 millió tiszta nyereséget realizált - ez csaknem nyolcvanezerrel volt több, mint egy évvel korábban. Ám a szinte változatlan haszon miatt hiábavalónak bizonyultak azok a spekulációk, amelyek jelentős osztalékemelésre számítottak. Az MNB 1937-ben 6,50 aranykorona osztalékot fizetett, amely akkoriban 7,53 pengőnek felelt meg. A pénzintézet ez év végi árfolyamát figyelembe véve ez négy százalékos effektív kamatot jelentett.

Ebben az esztendőben változások történtek az addicionális export technikai lebonyolításában is: a forgalmazóknak a kivitel teljes ellenértékét fel kellett ajánlani a Külföldi Hitelek Pénztárában (KHP). Nyom nélkül eltűnt a szabad rész, ami természetes következménye volt annak, hogy a zárolt pengőpiac is megszűnt funkcionálni, amióta a KHP gondoskodik a külhoni magyar tartozások adósságszolgálatának transzferálásáról.


Frank és forint

Arról már korábban beszámoltunk, miféle megrázkódtatások érték a francia frankot ebben az időben. Az 1937. évi devalvációk mérlege 27,758 százalékot tett ki, azaz ennyivel csökkent a gall valutának a svájci fizetőeszközben kifejezett értéke. Hazánk szempontjából e leértékelésnek nem volt különösebb jelentősége, mert számottevő frankhitel a magyar gazdaságban nem akadt.

A legjelentősebb tartozás az 1931-ben Párizsban aláírt egyezmény alapján szerzett kincstárjegy-kölcsön frankra szóló része volt, amelynek a gall pénzre szóló, kamatokkal növelt része hatvanmillió pengőt tett ki. Az e devizában regisztrált állami kötelezettség 7,7 százalékot ért el.

Ugyancsak e pénznemre szóltak Budapest Székesfővárosának 1911-dik évi kötvénycímletei, amelyből még 14,5 millió állt fenn. Volt még ezen kívül egy, a háború előttről örökölt kisebb tétel is - mindent összevetve a devalvációnak köszönhetően 25,5 millióra tehető az az összeg, amellyel hazánk külföldi tartozása apadt.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!