4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy magyar fiatal közel hét éves vizsgálat után ráébredt arra, hogy a gombák közül több jelentősen meggyorsíthatja egyes fák növekedését. A Magyar Innovációs Szövetség által rendezett Ifjú Tudósok versenyének egykori díjazottja ma harmadéves szegedi egyetemista. Az mfor.hu az innovációs díj nyerteseinek utóéletét bemutató sorozatának újabb részét közli.

Gyógyító gombák (Mfor-montázs)

Az Alföldön szinte alig van tölgyfa - s ami van, az is jórészt beteg. Ezen állapotnak több oka van, melyek közül csak az egyik a talajvíz ingadozása - ugyanis e fa rendkívül érzékeny a föld alatti nedvesség eloszlására, illetve annak változására.

Ám ez a relatív hiány a jövőben jelentősen megváltozhat. Nagy László kecskeméti diák ugyanis közel hét év kutatómunkájával olyan eredményekre jutott, melyet 2003-ban első hellyel jutalmazott a XII. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs verseny zsűrije.

Nem kóstolná meg...

A barack hazájában található Katona József Gimnázium tanulója a számtalan terepbejárás eredményeképp 516 nagygombafaj több mint 1100 előfordulását regisztrálta - melyből 21-et ő talált meg először hazánkban. További hozadéka volt a kutatómunkának két, a tudományra teljesen új faj felfedezése is. A fiatalember egyébként arra a kézenfekvő kérdésre, hogy vajon az eddig észrevétlenül meglapuló gombák emberi fogyasztásra alkalmasak-e, úgy válaszolt: ő nem kóstolná meg őket, mivel közeli rokonaik sem ehetők.

Az erdőgazdálkodásban egyre inkább terjedő gyakorlat, hogy az újulatok kihelyezésekor már mikorrhizált - azaz a növénnyel szimbiózisban élő gombával beoltott - csemetéket ültetnek el, így ennek túlélési esélye lényegesen nagyobb, valamint növekedése is gyorsabb. Ám a "mit mivel párosítsunk" kérdésében még sok a bizonytalanság.

Az ifjú kutató a Kiskunság és az Alföld gombavilágának ismeretében olyan javaslatokat fogalmazott meg a bírálóbizottsághoz benyújtott dolgozatában, mely az e térségbe telepített fafajok hatékonyabb telepítését és nevelését teszi lehetővé. Az egyes fajokat az egyes társulásokhoz a múlt század eleji és a mai gombavilág összehasonlításával választotta ki.

Amennyiben meglátásai helyesnek bizonyulnak, akkor az e tájon igen elterjedt nyárfa a korábbi húsz év helyett már tizennyolc éves korában vágásérett lehet, de jelentősen javulhatnak a tölgyek életfeltételei is - melyeknek egyébként a gyilkos galóca és a fésűs galambgomba a "legjobb" társa.

Továbbra is a gomba a szerelem

Hasonlóképpen jótékony hatással vannak bizonyos gombák az erdei fenyő növekedésére: egyes számítások szerint a kezdeti szakaszban akár másfélszer gyorsabb fejlődés is elérhető, mint általában. A mesék kalapos élőlényeinek fonatai egyébként a fák táplálékfelvételét segítik.

Nagy László jelenleg a Szegedi Tudományegyetem harmadéves hallgatója. A kutató lapunk kérdésére elmondta: újabb, eddig ismeretlen gombák vannak "kilátásban". A fiatalember e mellett a molekuláris rendszertanba, azon belül is a tintagombák titokzatos világába ásta bele magát. Akinek netán mosolyogni támadna kedve, rögvest leszögezzük: az első hangzásra minden bizonnyal idegenül hangzó terület nagyon komoly lehetőségeket rejteget, hisz ezek az élőlények igen sokat segíthetnek a rákkutatásban, gyógyításban. A tintagombák ugyanis számos, önmagukat elemésztő enzimet állítanak elő - ez pedig a tumorok "eltüntetésében" játszhat szerepet.

A jövőről szólva Nagy László annyit árult el: még hosszú ideig szeretne az egyetemen tanulni, majd tanulmányai befejezése után kutatóként kíván elhelyezkedni.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum Kapcsolódó anyagok:
Magyar találmány kúthálóból és TV-csőből Kis magyar sikersztori: garázscégből a világhírnév felé Bogsch Erik: a sikeres K+F a versenyképesség kulcsa Magyar innováció: hosszú az út a sikerig Innovációs Nagydíj 2005: Duplázott a Richter

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!