5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A talajszennyeződések következményeit megszüntető, úgynevezett "olajfaló" baktériumok hatékonyságának javítására dolgozott ki újszerű eljárást egy magyar kutatókból álló szegedi cég. Az új módszerrel jelentősen csökkenthető a kármentesítés költsége, ráadásul a drága és sokszor csak további járulékos problémákat okozó talajcserére sincs szükség a szennyezett területen. A módszer után Spanyolországból is érdeklődnek, a szolgáltatással hamarosan piacra is lép a kisvállalkozás. Mfor.hu háttér.

Zabálja az olajat (Mfor-montázs)

Vegyi anyagok tárolására használt területeken, vagy például utak, vasutak mentén, ahol ilyen szereket szállítanak, előfordulhat, hogy baj történik: az olaj a talajba kerül. Ilyenkor szükség van a kármentesítésre, amit ma még Magyarországon is leggyakrabban talajcserével oldanak meg. Az olaj alapú, vagy más szénhidrogént tartalmazó szennyeződések eltakarítására már a hatvanas évek óta "háziasított" baktériumokat is használnak külföldön, amelyek szószerint megeszik a más élőlényekre káros anyagokat. A speciálisan kitenyésztett mikroorganizmusoknak mint minden élő szervezetnek – szénre és energiára van szükségük, csak ezt ezek az élőlények az olajból "vonják ki".

Éltető levegőt kapnak 

A szegedi kutatókból álló Green Controll Bt. ezt a módszert fejlesztette tovább, három éves kutatómunka segítségével. "A mi eljárásunk lényege, hogy megkönnyítjük a baktériumok oxigénhez jutását, így azok gyorsabban végeznek a szennyeződés feldolgozásával" - mondta az mfor.hu-nak dr. Vesselényi István, a kutatás vezetője.

A folyamat úgy zajlik, hogy nemcsak a baktériumokat juttatják a földbe, hanem utánuk egy környezetbaráttá szelídített vegyszertípust - peroxid alapú anyagot - is "befecskendeznek" a talajvízbe. "Így szabadul fel az az optimalizált oxigénmennyiség, amely elkezd a föld felszíne felé szivárogni, pont oda ahol az organizmusok tevékenykednek. Ők pedig nagyon örülnek, ha kapnak egy kis éltető levegőt, és így gyorsabban tudnak dolgozni" - magyarázta Vesselényi István.

A szegediek módszerét használó vállalatok az új eljárással időt és pénzt takaríthatnak meg a jövőben. Az alkalmazáshoz ráadásul nincs szükség nagyobb földmunkákra, mindössze speciális kutakat kell kialakítani, amin keresztül a baktériumok és a peroxid a talajba jut - az eljárás tehát ott sikeres lehet, ahol a kis hely miatt nem tudnak nagy munkagépek megjelenni.

A módszer egyébként nem más, mint két korábbi, de önálló eljárás kombinálása, továbbfejlesztése és optimalizálása. Annak ellenére, hogy ezt a megoldást még sehol nem használják, nem klasszikus találmányról van szó, ezért szabadalommal nem védhető. "A cégünk tulajdona maga a know-how, ezt kívánjuk értékesíteni" - fejtette ki dr. Vesselényi István.

Szerencse is kellett 

A Green Controll Bt. egyébként nem klasszikus spin-off vállalkozás, tehát nem azért hívták életre, hogy – akár véletlenül is megszülető - egyetemi és kutatóintézeti eredményeket hasznosítsanak. Dr. Vesselényi István elmondta, hogy a cég úgynevezett start-up vállalkozás, azaz a kutatóknak volt egy eredeti ötlete, és ennek a megvalósításhoz fogtak vállalkozásba. A szükséges kutatásokat, Szegeden, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Alapítvány Biotechnológiai Intézetével együttműködve végezték el.

Az eltelt három év alatt ugyanakkor nekik is szembe kellett nézniük a magyar innováció rákfenéivel. "Részben a szerencsén is múlt, hogy eddig eljutottunk", mondta a kutató, aki hozzátette: még 2005-ben pályáztak és nyertek a Gazdasági Versenyképesség Operatív Programon (GVOP) közel huszonöt millió forintot, három éves időtartamra.

Spanyol érdeklődők 

"Elég feszes volt a tempó, nem tudom mit tettünk volna, ha közbejön valami, például kiderül, hogy új kísérletekre van szükség, és így hosszabbra nyúlnak a kutatások a tervezettnél" - fejtette ki. Véleménye szerint kockázati tőkebefektetőt nehezen találtak volna, mert itthon még nehézkesen működik az a rendszer, ami a "pénzembereket" és a kutatókat összehozza.

A kisvállalkozás mindenesetre túlélte a kezdeti nehézségeket, és hamarosan megjelenik a piacon is. Először saját maguk végeznek majd kármentesítést Magyarországon, már júniusban el is kezdik a munkát. "Az ebből befolyó összeg jól jön a cégnek, de a továbblépéshez kevés" - árulta el a kutatás vezetője. Ezért továbbra is kockázati tőkebefektetőkre vadásznak, de nyitottak a szakmai együttműködésekre is.

Dr. Vesselényi István szerint ez úgy valósulhatna meg a gyakorlatban, hogy a területen dolgozó nagyobb vállalat rendszeresen alkalmazza cégüket kármentesítési munkák elvégzésére, sőt - a jövendő haszon reményében - további kutatásokat is finanszíroz, például klórozott szénhidrogének vagy növényvédő vegyszerek kármentesítési technológiájának kidolgozására. A szakember azt is elmondta, hogy ilyen, szakmai együttműködés már kibontakozóban van: egy spanyol kutatóintézet érdeklődött az új módszer és annak továbbfejlesztése iránt.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!