4p

Egy tizennyolc éves magyar fiú találmányának köszönhetően átgondolhatják jövőjüket a profi kasszafúrók és zárfeltörők. A debreceni középiskolás diák ugyanis egyszerű, de hatékony páncélajtó-zárat készített, amit az Innovációs Szövetség is díjazott. A fiatalember egyik kedvenc filmje a mackósok munkáját bemutató "Olasz meló", de már nagyon szeretné megnézni az Ocean's 13-t is, hátha abban is lesz egy-két páncélszekrényes jelenet. Mfor.hu portré.

Eggyel nő a tét (Mfor.hu montázs)

"Nem a beépített anyagokkal, hanem a logikával tettem gyakorlatilag feltörhetetlenné a zárat" - kezdi magabiztosan a "Banki páncélajtózár" nevű "dolgozat" bemutatását Hunyadi Áron, az 1989-ben született debreceni gimnazista.

Korábban ugyanis meglehetősen egysíkúan gondolkodtak a páncélozók: minél több erős fém, minél több retesz, minél több számkombináció, annál biztonságosabb a zár. A különböző mechanikai behatásoknak ellenálló erős anyagok persze Áron szerkezetének biztonságát is befolyásolják, de akkor sincs szükség bányányi mennyiségű fémek elhasználására egyetlen szerkezethez.

Rafinált szerkezet

"A zár lényege, hogy soklépcsős védelmi rendszerrel van ellátva. A főzárba több alzár van beépítve, amelyeket a brutális támadások elől rafinált felépítésű védőpajzsok védenek. Tehát a kasszafúrónak egy páncél áttörése után meg kell küzdenie a zár logikájával is. Ha ez megvan, a következő páncél jön és a következő alzár, és így tovább - függően attól, hogy mekkora szerkezetet kíván a megrendelő. Tehát nem az erős anyagok mennyisége, hanem az elrendezése a döntő jelentőségű" - magyarázza a fiatal feltaláló.

Egy nagy előnye még van az új típusú páncélajtózárnak: meglehetősen olcsón előállítható. Így akár egy kisebb vállalkozás is megengedheti magának, hogy iratait és pénzét biztonságosabb körülmények között tárolja. Egy hagyományos szerkezettel szemben ráadásul sokszor nagyobb védelmet nyújthat ez a szerkezet, kevesebb pénzért. A zár személyre is szabható: a biztonság attól függ, hány alzárat építenek egybe.

Elveszhet a kulcs

A fiatalember további előnyöket is sorol: nem kell "zárszakértőnek", vagy rutinos könyökvédős svájci bankárnak lenni egy szimpla ajtó működtetéséhez, sőt, bonyolult kódrendszereket sem szükséges fejben tartani. Egyetlen egyszerű kulccsal nyitható és zárható a szerkezet.

Mikor arra kérem Áront, hogy a rengeteg pozitívum után mondja már el, melyek a zár gyenge pontjai, mosolyogva közli: "Én csak egy gyenge pontot tudok mondani. Bármikor elveszhet a kulcs."

A Magyar Innovációs Szövetség Ifjúsági Innovációs Tehetségkutató Versenyén második helyezést elért találmány felkeltette a befektetők érdeklődését is. Bár Áron egyelőre még nem sokat mondhat a folyamatban lévő tárgyalásokról, annyit az mfor.hu-nak elárult, hogy két cég is jelentkezett már, lehetőségeket kínálva. "Várok még újabb befektetők felbukkanására is. Szeretném, ha verseny lenne a cégek között, és én a legjobb ajánlatot választhatnám" - mondja a fiatal feltaláló.

Szabadalom lesz

Áron most ismerkedik a hivatali ügyekkel is: papírja már van arról, hogy a zár az ő ötlete, de a hivatalos szabadalmaztatási eljárás idén nyáron indul be. Számításai szerint egy év alatt érhet véget a procedúra. "Nem az egész zárszerkezetet szabadalmaztatjuk, hanem annak egyes részeit, külön-külön" - magyarázza.

A fiatalembernek amúgy minden bizonnyal a vérében van a lakatosság: dédnagyapja volt a debreceni Bocskai Motor- és Gépgyár alapítója, ahol szinte mindent gyártottak, amire a hadiiparnak szüksége volt, a réz ágyúlövedék-hüvelyektől kezdve a lánctalpakig. A fémmel, fémből készült szerkezetekkel való foglalatosság ezért náluk tulajdonképpen családi hagyomány - meséli a gimnazista.

Amikor a fiatalember éppen nem zárat épít, többek között országúti kerékpározással vagy improvizatív jazz-szaxofonozással üti el idejét. Utóbbi egyébként - mint mondja - meglehetősen komolyan vett hobbi. "Ha nem csábítana olyan erősen a fizika, biztos megpróbálnék felvételizni a zeneművészetire" - teszi hozzá.

Új ötletek

Így azonban marad a tudomány, bár hogy annak pontosan melyik területét célozza meg, még nem döntötte el a jövőre érettségiző fiatalember. "Most épp a neurológia érdekel nagyon, természetesen a biofizikai vetülete. Máskor meg más..." - vall némileg elbizonytalanodva terveiről Hunyadi Áron.

Egy biztos: az innovációs versenyen jövőre is indul, most épp ihletre vár. Azt mondja, vannak újabb ötletei, de még csak most kristályosodik ki, hogy melyik a legütősebb.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:

Gömbrobottal jönnek a fiatal magyar zsenik
Meghódíthatja a világot a magyar kémegér
Nemzetközi siker előtt a hazai biotechnológiai újítások

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!