2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában folytatjuk az Arany Sas történetének bemutatását. Bemutatjuk, miként hozta be a vendéglátóhelyre a magyar nyelvet bizonyos Seiler János, illetve ki volt Áldássy Pál.

Legutóbbi számunkban megemlékeztünk a fenyegető tűzvészről, amely a fogadót ugyan nem, de annak kiszolgáló épületeit elhamvasztotta. A tulajdonosnak ezért célszerűbb volt az egész vendéglátóhelyet fölújítani. Az új műintézmény egyemeletes, sárga épület lett, hatalmas kapuval és méretes kerékvetőkkel. A kovácsolt vasból gyártott cégér egy zöld leveles mezőbe került, s a főbejárat fölé akasztották. A vendégszobák az első emeletről nyíltak – pontosan úgy, ahogy az a Kálvin téren lévő Két Oroszlán fogadó esetében máig látható. (A Kálvin tér, a Ráday és a Török Pál utcák, valamint a református templom által határolt telekre gondolunk.)

A fogadót 1816-ban Hopp Vencel vásárolta meg, aki utóbb Blum Jánosnak adta tovább azt. A bevezetőben említett úr, Seiler János 1829-ben bukkan föl, s rögvest fölkavarta a korabeli Pest állóvizét – pedig nem tett mást, mint magyarul írta ki az árakat. Seiler nem volt tulajdonosa, csak a kávésa a cégnek, de a szerződés szerint senki nem szólhatott bele abba, mit művel. A sikert látva tovább ment, s a bolt cégérét is magyarra cserélte. Az akkori sajtó lelkes cikkekben tudósított a forradalmi tettről – amelynek súlyát olvasóink akkor tudják igazán megérteni, ha ide iktatjuk, a német vagy magyar nyelvű menülapok és vállalatnevek harca a XIX. század végéig, más értékelések szerint egészen az I. Világháború kitöréséig tartott.

Az Arany Sas igazán az 1848-49-es forradalom előtt lett népszerű, amikor a vidékről érkező kurtanemesek és kereskedők egyik kedvenc tanyája lett.Állítólag egy Áldássy Pál nevű alföldi földbirtokosnak annyira megtetszett a hely, hogy évtizedekig ki sem mozdult a fogadóból, s végül ott, szobájában halt meg. Hogy a történet igaz-e, nehezen kideríthető, ám annyi bizonyos, jól mutatja az akkori Pest vonzerejét.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!