Az Új Magyarország Fejlesztési Tervben meghirdetett Gazdaságfejlesztési Operatív Programban (GOP) a korábbi évekhez képest nőttek a pályázati lehetőségek és az elnyerhető összegek. Ám még mindig rövid a pályázatok leadásának határideje, ami nagyon precíz tervezést igényel. Ezen kívül szakemberek véleménye szerint a pályázatok megfogalmazása túl bonyolult, sokáig tart az elbírálás és a kifizetés folyamata is lassú. A leszűrt tapasztalatok alapján évről évre faragják a feltételeket, idén is, a február 15-én megjelent kiírások a tavalyi pályázatokhoz viszonyítva enyhüléseket tartalmaznak a kötelezettségvállalás terén
Normatív alapú támogatások
2007. júliusában már elkezdődött a szigorú pályázati feltételek enyhítése. A magas pályázat-beadási költségek csökkentése érdekében csak a nyerteseknek kell csatolniuk az adott pályázathoz hitelesített dokumentumot, így értelemszerűen beadásnál még nem kell ezzel bajlódni. A kis értékű (1-5 millió forintos) támogatások normatív alapúak lettek, egyszerű adatlapszerű igénylőlapot kell kitölteni. Biztosítékadás alóli általános mentesség értékhatára 5-ről 10 millió forintra nőtt. A fenntartási időszakra 50 millió forint alatti támogatásnál pedig nem szükséges biztosítékot adni, 50 millió forint feletti támogatásnál a támogatás 50 százalékára csökkent a biztosíték értéke.
Kevesebb az elvárt árbevétel-növekedés
A tavalyi évben könnyítettek azon a korlátozáson, amely kizárja, hogy egy évben egy vállalkozás csak egy pályázatot nyerhet adott prioritáson belül, illetve a nyolc-tizenöt százalékos elvárt árbevétel-bővülés mellett bevezették az inflációhoz kötött növekedési ütem választásának lehetőségét is. Sok pályázót az tántorított el korábban, hogy a megkövetelt mértékű árbevétel-növekményt nem merték több évre előre bevállalni. Sok függött a projekttervezéstől, az üzleti és finanszírozási ütemterv készítésétől, amit tovább nehezített a növekvő infláció és a bizonytalan gazdasági helyzet. Ez azonban 2008-ban nem jelent akkora kockázatot, mert az elvárt nettó árbevétel-növekedés százalékos növekményét csak reálnövekmény formájában és területi alapon, a hátrányos helyzetű térségek számára kedvező módon határozták meg, mértéke pedig csökkent.
Tavaly átlagosan 8 százalék reál-, vagy 15 százalék nominatív árbevétel-növekedést kellett produkálni. Idén csak reálnövekedés elérése szükséges, ez a Közép-Magyarországi Régióban 6 százalék, a leghátrányosabb helyzetbe sorolt 33 kistérségben pedig 3 százalékra csökkent. A növekedési vállalásokat két évre kell tenni, ennek megfelelően a támogatáshoz viszonyított árbevétel-növekményre vonatkozó vállalási kötelezettség a pályázók számára jóval könnyebbé vált.
Kevesebb papírmunka
Az újításoknak köszönhetően támogatási szerződés nélkül is lehet támogatást nyújtani és kifizetni, hiszen a támogatási szerződés megkötése többnyire hosszadalmas folyamat. A kis költségvetésű projektek esetében ezt a procedúrát váltaná ki az egy idén hatályba lépett rendeletben szabályozott döntés. Ennek értelmében mindig a konkrét konstrukció indításakor kell majd meghatározni, hogy a kedvezményezettekkel szerződést kötnek, vagy a rendelet alapján nyújtanak támogatást. Nagyon fontos és hasznos, hogy a pályázónak előre nem szükséges beszereznie államigazgatási igazolásokat.
Az eredmények mindenki számára elérhetők az interneten
A nagyprojektek kiválasztása ezentúl történhet egyfordulós, kétfordulós vagy kiemelt projekt-kiválasztási eljárás keretében is, és a nagyprojekt, mint külön projekt-kiválasztási eljárás megszűnik. A pályázati útmutatóban szerepelni fog a támogatás folyósításának formája és a kifizetési kérelmek benyújtásának gyakorisága is. A későbbi sikeresség érdekében az elbírálás után a támogatott projektek mellett az elutasított pályázatok is megjelennek az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján. Az ajánlatok elbírálásakor készített összegzéseket továbbá, ha egy pályázatban szabálytalanság történik, az ekkor lefolytatott szabálytalansági eljárás részleteit is közzéteszik a fent említett honlapon, ezzel a korrupció-gyanús helyzetek is tisztázódhatnak, valamint levonhatjuk a magunk következtetéseit. A projekt adatlapokat az idei évtől elektronikus formában kell benyújtani, ha a projekt nyer, akkor kell legkésőbb a támogatási szerződés megkötéséig az aláírással ellátott projekt adatlapot bemutatni.