3p

Bár korábban több szó esett arról, hogy eltörlik a vállalkozások különadóját, egyelőre azonban úgy tűnik, erre kevés az esély. A megváltozott üzleti és pénzügyi környezet azonban kihat néhány, szolidaritási adót is érintő szabályozásra.


(Mfor-montázs)

Azoknál a vállalkozásoknál ugyanis, ahol a devizás ügyletek nagyságrendje kiemelkedő, a jelentős ingadozást mutató forintárfolyamok lényegesen eltéríthetik a számviteli eredményt a tervezettől, illetve a társasági adóalaptól, így arra nem árt figyelnünk annak érdekében, hogy elkerüljük az adóhiányt, illetőleg a bírságot.

A társasági adóalapban ezért az árfolyam különbözetek hatását néhány esetben semlegesíteni lehet, mutatott rá Veszprémi István, a Deloitte Adótanácsadási üzletágának partnere.

Így tehát ha az üzleti év során a vállalkozás a devizában fennálló bejelentett részesedése kapcsán árfolyamveszteséget, vagy árfolyamnyereséget számol el, ennek hatását a szolidaritási adó alapjában semlegesíteni kell. A vállalkozásoknak feltöltési kötelezettsége van, vagyis az év során befizetett adóelőleget az adóévre fizetendő adók összegéig ki kell egészíteniük, méghozzá közvetlenül az üzleti év fordulónapja előtt.

Többen aggályosnak találják a társaságok különadóját, amelynek mértéke az adóévi beszámolóban kimutatott adózás előtti eredményének pozitív összege után 4 százalék, amelyet 2006. szeptember 1-jétől léptettek hatályba, a 2008. novemberében elfogadott Robin Hood-adó értelmében pedig, a nagy energiaellátó- és kereskedő cégeknek 8 százalék, amelytől a kormány évi 30 milliárd forint bevételt vár.

Mint ismeretes, az októbertől bevezetett új távhő-támogatási rendszert az idén még finanszírozza a költségvetés, a tervek szerint jövőre azonban már a Robin Hood-adóból befolyt bevételből fizetik. A forrást csak távhő-kompenzációra és a fűtési rendszer korszerűsítésére lehet költeni.

A különadó alapját a következő tételek csökkentik: kapott osztalék, külföldi telephelynek betudható külföldön adózott jövedelem, a visszafizetési kötelezettség nélkül kapott támogatások és juttatások és a térítés nélkül kapott szolgáltatások értéke.

Az adóalapot viszont a következő tételekkel kell növelni: a külföldről kapott jövedelem után külföldön megfizetett adó, a visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatások, juttatások és a térítés nélkül nyújtott szolgáltatások bekerülési értéke.

Az új szabályozás szerint az adózók negyedévenként, egyenlő részletekben előleget kötelesek fizetni, amelyet az adóév utolsó hónapjának 20. napjáig a várható adókötelezettség teljes összegére ki kell egészíteni.

A különadót egy társaságnak akkor is fizetnie kell, ha egyébként adókedvezmény igénybevételére jogosult.

Néhányan indítványozták az adónem megsemmisítését az Alkotmánybíróságnál, mondván, hogy az sérti a jogegyenlőséget.

A taláros testület érvelése szerint azonban az, hogy a törvény által egységesen kezelt adóalanyok megterhelése azonosan számított adóalap és egységes adómérték mellett összegszerűen nem azonos, vagyis a fizetendő különadó egyeseknél alacsonyabb, másoknál magasabb összegű, az egyes adóalanyok jövedelmi, vagyoni viszonyaira visszavezethető adóteher-viselési képességgel függ össze, ez pedig összhangban van az Alkotmánnyal.

Menedzsment Fórum



 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!