3p

Elkészült a bezárt nyíregyházi hulladéklerakó telep rekultivációs munkálatainak terve; a város önkormányzata közel 1,6 milliárd forintot költhet a terület környezeti állapotának helyreállítására.

Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP), a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely polgármestere az MTI-nek elmondta: az elképzelések szerint fitoremediációs technológiával, a szennyezett környezet növények általi megtisztításával kívánják újra hasznosíthatóvá tenni a régi, a borbányai városrész szélén lévő volt szeméttelep talaját.

A helyhatóság az európai uniós Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében 100 százalék arányú támogatást, több mint 1 milliárd 599 millió forintot nyert a munkálatok finanszírozására. A rekultiváció 2015. június 30-ra fejeződik majd be.

A bezárt lerakó területe a valamikori borbányai Ököri-tó medrében található, ahová a legkülönbözőbb, sőt ismeretlen eredetű és fajtájú hulladékokat helyezték el, 25 éven keresztül. A hulladék lerakása műszaki védelem nélkül történt, így a mostani állapotában veszélyforrást jelent az alatta húzódó, az ország egyik legnagyobb felszín alatti vízkészlet-területére. Emellett környezet-egészségügyi szempontból is veszélyes, hiszen a város belterületének közvetlen szomszédságában fekszik.

A rekultivációs terv szerint a bezárt lerakó területén a következő három évben úgynevezett előkészítési, majd hulladékáthalmozási munkálatokat végeznek, valamint kiépítik a kármentesítő rendszert. Utána indítják a fitoremediációs munkafolyamatot, illetve kialakítják a folyamatos ellenőrzés feltételeit.

Az előkészítés során körbekerítik a területet, hozzá és rajta utakat építenek elektromos hálózattal, valamint övárkokat ásnak, míg a meglévőket felújítják.

Dréncsövezik is a telepet, valamint a szennyezett víz mozgásának megakadályozására vízzáró gátakat létesítenek, a hulladék áthalmozáshoz pedig kitermelési pásztákat alakítanak ki. Az áthalmozás során részleges hulladék-válogatás is történik, illetve földtakarásos területrendezés is lesz.

A kármentesítő rendszer kiépítése során létesülő úgynevezett nagy átmérőjű kitermelő kutakhoz víztisztító berendezést is kap a terület, míg a talajvíz megfigyelésére kis átmérőjű kutakat fúrnak.

A szennyezett környezetet megtisztító, a fitoremediációt ellátó lágy- és fás szárú növényeket ezután ültetik ki, s hozzájuk locsolóhálózatot alakítanak ki.

Végül ellenőrző monitoring rendszer létesül, hogy nyomon követhessék, dokumentálhassák a remélt változásokat. A kiválasztott fitoremediációs technológiától azt várják, hogy a jelenlegi területhasználati korlátozások egy idő után feloldhatók lesznek, hasznosíthatóvá válik az egykori nyíregyháza-borbányai hulladéklerakó, miközben megakadályozzák a felszín alatti vízkészlet esetleges szennyeződését is - emelte ki Kovács Ferenc polgármester.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!