A hivatalos közlemény szerint a lépést az tette lehetővé, hogy a vártnál is sokkal sikeresebb a PEMÁK, vagyis a Prémium Euró Magyar Államkötvény. Ennek a valóban nagyon ügyesen kitalált kötvénynek köszönhetően a magyar kormány relatív olcsón úgy jut devizaforráshoz, hogy nem kell magát kitennie esetleges kudarcnak a nagy nemzetközi befektetők által uralt kötvénypiacokon. Bár a PEMÁK az alapkoncepció szerint a lakossági megtakarításokat szívná fel, a feltételek szerint intézményi befektetők is vehetik és veszik is szépen. Az Államadósság Kezelő Központ január közepi adatai alapján az első sorozat egymilliárd eurós keretéből 88 százalékot ők vettek meg. Euróban. És ez itt a bökkenő. Az NGM pénteki közleménye szerint ugyanis a kormány japán jenben teljesítette a törlesztés kifizetését az IMF felé.
Hogy a kormánynak mennyi jen tartaléka lehet, nem tudni. (Én legalábbis nem tudom.) Az ÁKK honlapja szerint legutoljára 2007-ben bocsátottunk ki jen alapú kötvényt 25 milliárd értékben. Ugyanakkor tavaly július 12-én 45 milliárd, idén márciusban pedig 50 milliárd jen értékű kötvényünk járt, illetve fog lejárni. Ezek alapján nagyon nem dúskálhatunk jenben.
Akár volt eredetileg jenforrása, akár nem a kormánynak, mindenesetre ma jenben fizettünk az IMF-nek. És hogy miért? Matolcsyék vélhetően úgy gondolják, az elkövetkező időszakban jelentősen gyengülni fog a jen, ezért nem éri meg tartani. A dolog bája, hogy a dollárral szemben ma 2,5 éves mélypontra gyengülő japán fizetőeszköz azóta veszít rendületlenül értékéből, hogy a BoJ egyre nagyobb volumenű és intenzitású unortodox lépéseket jelent be - mindezt kormányzati nyomásra.
szp