4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világszerte híressé és kedveltté vált játék nemcsak szórakoztatott az évek során, de például a második világháborúban másfajta fontos szerepe is volt. Mesél a múlt az mfor.hu-n.

A Monopoly elődje egy pennsylvaniai munkanélküli, Charles Darrow személyéhez kötődik. 1933-ban ugyanis ő volt az, aki szabadalmaztatta a világhírűvé vált társasjátékot, bár a játék eredete sokkal régebbre, az 1800-as évek végéig mutat vissza; ekkor terjedtek el ugyanis a vagyongyűjtő játékok.

Sőt, egy a ma is ismert játékhoz rendkívül hasonló játék is ismert volt, a "háziúr", mely Elizabeth Magie nevéhez kötődik. A Monopoly előtt 30 évvel bár szabadalmaztatta Magie a játékát, a gyenge hírverés, reklám miatt mégsem lett kiugró siker.

Darrow Monopoly-ja bár nagyon hasonlít elődjéhez, hozzátett két olyan elemet, mely végül igazi sikertörténetté avanzsálta a "találmányát". Egyrészt neki köszönhető a tetszetős játéktábla, másrészt pedig jól tette, amikor megérzéseire hallgatva szinte mindenét feltette erre a játékra. A szabadalmaztatás után kézzel gyártott példányokat kezdett értékesíteni az ismerősök körében, arra azonban hamar rájött, hogy ezzel nem megy sokra, ezért felkereste a Parker Brothers játékgyárat, hogy eladja a találmányát. Érdekesség, hogy eleinte a játékgyár nem mutatott érdeklődést a Monopoly iránt, sőt 52 elemi hibát is találtak a játékban. Ez azonban nem szegte Darrow kedvét, keresett egy nyomdát és saját maga kezdte értékesíteni a játékot. Az eredeti verzióban Atlantic City sokat érő utcáira licitálhattak a játékosok, a világhódító út során később London és Párizs ingatlanjaival gazdagodhattak a „befektetők".

Egy évvel később, 1934  karácsonyára már több mint ötezer eladott példánynál járt, amikor már a Parker Brothers kereste fel őt egy rendkívül előnyös ajánlattal, amit Darrow el is fogadott, és saját bevallása szerint soha nem is bánt meg. 46 éves korára akkora jövedelemre tett szert a játékból, hogy visszavonult egy pennsylvaniai farmra, ahol 1967-ben halt meg.

Parker Brothers és a Monopoly

A játékgyárnak a legjobbkor jött a Monopoly, hiszen ekkor meglehetősen nehezek voltak a körülmények a gazdasági válság miatt, ám 1935-ben mégis heti 20 ezer darabos megrendelést kapott a játékra a cég. Egy idő után azonban a Parker Brothersnek problémái lettek abból, hogy a Monopoly nemcsak a "háziúr"-ra, de egy másik, finance n éven ismert játékra is nagyon hasonlít. A Monopoly sikerének köszönhető bevételek azonban kellő fedezetet és anyagi lehetőséget nyújtottak arra, hogy a cég felvásárolja mindkét játék jogait, így elkerülve a botrányt.

Monopoly a világ körül és a történelemben

Egy rövid idő után a külföldi kiadási jogokat is megszerezték, és a második világháborúban a Monopoly angol terjesztője, a hadügyminisztérium megbízásából igazán különleges darabokat küldött a front mögé, a hadifogoly-táborokba. Ám ez távolról sem a szórakoztatást volt hivatott szolgálni, hanem a szökési útvonalak térképét tartalmazták a táblák, a játékpénz helyett pedig valódi bankókat rejtettek a dobozok.

A kommunizmus előretörésével az imperializmus jelképének tekintett társasjátékra is nehezebb évek vártak, Kubában például maga Fidel Castro tiltotta meg a játék használatát, elkoboztatta az összes készletet az országában arra hivatkozva, hogy ez az egész kapitalista rendszer megvetendő szimbóluma. Még egyébként a mai napig be van tiltva Kuba mellett Kínában és a nem nagy meglepetésre Észak-Korában is.

Az imperializmus jelképe azonban túlélte a szocializmust, több országban más néven, sajátos szocialista verzióban jelent meg. 1959-ben még kiállítást is rendeztek Moszkvában, a ritka csomagolásban felvonultatott amerikai Monopoly-kat azonban egytől egyig ellopták. A játék ma már 37 nyelven több mint 100 országban van jelen, a forgalmazó Hasbro számításai szerint a Föld lakói közül 750 millióan már játszottak Monopolyt.

A Monpolyhoz azonban még több érdekesség is fűződik: a leghosszabb parti 70 napig tartott, fejjel lefelé 36 órás, a fürdőkádban 99 órás volt a leghosszabb etap. A legdrágább Monopoly-tábla 2 millió dollárt kóstál, melyet egy ékszerész készített 23 karátos aranyból, rubin- és zafírborítással, a két dobókockán összesen 42 csiszolt gyémántponttal.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!