3p

Az európai és a nemzeti hatóságoknak segíteniük kell a garanciaszervezetek szabályozási és működési környezetének fejlesztését, hogy a kkv-k finanszírozásában játszott szerepük még jobban kibontakozzék a mielőbbi kilábalás érdekében – állapították meg a résztvevők a Kölcsönös Garanciaszervezetek Európai Szövetsége (AECM) éves konferenciáján.

Az elmúlt hónapokban a garanciaszervezetek növelték elkötelezettségüket a kis- és középvállalkozások finanszírozáshoz való hozzáférésének támogatásában, és ily módon jelentősen hozzájárultak a válság elleni küzdelemhez, számos cég és munkahely megmentéséhez – mondta José Fernando Figueiredo, az AECM elnöke a Kölcsönös Garanciaszervezetek Európai Szövetsége konferenciáján, amelyet az AECM a garanciaszervezetek pénzügyi válságban tanúsított magatartásáról rendezett.

A garanciaszervezetek hitelgaranciákat nyújtanak olyan kkv-k számára, amelyek stabil üzleti projekttel rendelkeznek, azonban nincs a birtokukban megfelelő biztosíték a hitelhez való hozzáféréshez. A garanciaszervezetek olyan ellenőrzött, megbízható pénzügyi közvetítők, amelyek a partner bankoknak a kkv ügyfél esetleges fizetésképtelenségéből eredő kockázata akár 80 százalékát – bizonyos esetekben még annál is nagyobb részét –átvállalják, s így lehetővé teszik, hogy a bankok több kkv-hitelt nyújtsanak. A garanciák csökkentik a bankok szavatoló tőke szükségletét a hitel garantált részére, és csökkentik a refinanszírozás költségeit.

2008 decemberében az intézményi kkv-garanciák összesített állománya 57 milliárd eurót tett ki, és ez több mint 2 millió kkv ügyfél (az európai kkv-k mintegy 7%-a) hiteleihez kapcsolódott. A krízisre válaszul, valamint az állami hatóságokkal együttműködve a garanciaszervezetek számos új terméket vezettek be, növelve például szerepüket a forgóeszköz-hitelezés terén, hiszen a pénzügyi válság egyik legfenyegetőbb velejárója éppen a likviditási kockázat növekedése volt. A garanciaszervezetek Európa-szerte úgy reagáltak a válságra, hogy a garanciadíjak csökkentésével, a garanciák mértékének megemelésével, vagy más módon növelték kockázatviselési hajlandóságukat, hogy a korábbinál nagyobb szerepet vállaljanak a válság hatásainak kisimításában.  

Az AECM egyetért az EU állami támogatásokra vonatkozó szabályozása folyamatos javításával, főként a Kezességvállalási Közleményben található mentesülési díjak csökkentésével és a de minimis rendeletben szabályozott maximális támogatástartalom megduplázásával. Ugyanakkor a szervezet feleslegesnek és sürgősen módosítandónak tartja azt a szigorítást, amelynek értelmében a 80 százalékot meghaladó mértékű garanciák esetében a hitelösszeg nem haladhatja meg az éves bérköltséget.

Az uniós támogatási programok – különösen a Versenyképességi és Innovációs Keretprogram (CIP) – nagyon hasznosnak bizonyulnak a piaci rések betömésében. Az AECM tagszervezetek harmada pénzügyi közvetítőként vett részt az előző programban, a MAP-ben. Az AECM rámutat ezen források kiemelkedő jelentőségére, nem csak válság alatt, hanem mint állandó eszközre is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!