Ha vállalkozásunk elérte a 2-3 éves kort, már esetleg egy éve nyereséges, a versenyképességünk megőrzése, vagy költségcsökkentés érdekében beruházásba foghatunk. Amennyiben saját forrásunk kevésnek bizonyul, banki beruházási hitelt vehetünk fel.
A hitelelbírálás során segítség lehet, ha a vállalkozás megalapításakor előre betervezzük a hitel felvételét és ezt az üzleti tervünkben is leírjuk. Ha a projektre külön tervet készítünk, kiszámítjuk az éven túli megtérülést, tovább növelhetjük esélyünket. Legyünk tisztában vállalkozásunk számadataival és gondoljuk át, hogy mire kell a hitel. Ügyes tervezéskor pályázati, vagy egyéb támogatáshoz is juthatunk, ezek a banki hitellel együtt számottevően bővítheti lehetőségeinket.
Ingatlanfedezetre könnyebb hitelt szerezniTelephely vásárlása, építésére, átalakítására hosszabb távon megtérülő befektetésekre lehet általában felvenni a beruházási hitelt. Azonban termelő-berendezések, gépek beszerzésé esetén ma is egyszerűbb és gyorsabb lízingfinanszírozást igénybe venni. Hiteleknél az önrész mértéke bankonként változik 15 és 50 százalék között, de jellemzően 20-25 százalék. A devizában és forintban is felvehető finanszírozások legkisebb értéke többnyire hárommillió forint.
Hitelek esetében a futamidő rendszerint maximum hatvan hónap, de bizonyos pénzintézeteknél különösebb megkötés nélkül tizenöt év is lehet. A kölcsönt a nettó beruházási értékre lehet igényelni, a kapcsolódó ÁFA kifizetése forgóeszköz-hitel bevonásával oldható meg. A bank általában a benyújtott, illetve elfogadott számlák alapján bocsátja rendelkezésre a finanszírozást. Biztosítékként meglévő ingatlanokat, eszközöket, vagy a bank által nyújtott beruházási hitelből vásárolt ingatlanokat fogadnak el. Lízing esetében a megvásárolt eszköz biztosítja a fedezetet, további biztosítékok bevonásának szükségessége az eszköz típusától és az önerő mértékétől függ. Sok pénzintézet kedvezményez az ügyfeleknek 6 hónapos vagy akár egy éves halasztott tőketörlesztéssel.
A bankok a beruházási hitelek kapcsán az alábbi szempontok alapján döntenek a hitelkihelyezésről:
- Pozitív mérleg egy évre visszamenőleg igazolva, frissen induló vállalkozás csak meggyőző projekttervvel lehet esélyes
- Üzleti terv alapján számított megtérülés a futamidő alatt
- A jó piaci helyzet előnyt jelenthet
- A beruházás tárgyának, mint biztosítéknak az értéke
A mikro- és középvállalkozások hitelhez jutását könnyítik meg a pályázati források. Remek vissza nem térítendő támogatások igényelhetőek a GOP új pályázataiban, ahol az önrész jelentős része lehet banki hitel. A támogatás intenzitása: 25-50 százalék között mozog a földrajzi elhelyezkedéstől függően. A pályázatokban előírt saját erő általában 25 százalék. A támogatások felhasználását saját erőt biztosító közép ill. hosszú lejáratú hitellel, előfinanszírozást biztosító rövid lejáratú hitellel, a támogatások lehívásához szükséges egyéb banki szolgáltatásokkal, további projektköltségek banki finanszírozásával ösztönzik a bankok. A banki termékek mellett, még mindig nagy súllyal bír a tanácsadás.
Kockázati tőke is megoldás lehet
Középvállalkozások esetében további alternatívát jelenthet a jó marketinggel tőzsdén, vagy pénzpiac más szegmenseiben szerzett tőkeinjekció. Annak a vállalkozónak, akinek módja van egy kockázati tőke társaság által forrásokhoz jutni, érdemes mérlegelni a kétféle forma előnyeit és hátrányait. A tőkebevonás esetén a kockázata kisebb, ám nyereség esetén a hozam is alacsonyabb.