3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Kedves közgazdász kollégáim közül többen is felhívtak a forintot drágálló cikkecske kapcsán és többek között az alábbi kritikai észrevételeket fogalmazták meg (elnézést mindenkitől, ha valami lényegeset kihagytam).

- a bérstatisztikák nagyon megbízhatatlanok

- a hazai exportszektor eredményessége nem mutat szignifikáns, kiugró eltérést attól, mint amit KEU ezen szegletében várhattunk az elmúlt években

- a feldolgozóipari bérek alakulása nem szakadt el a termelékenység növekedésétől

- a folyó fizetési mérlegünk nagyon gyors alkalmazkodása arra utal, hogy a forint nem túlértékelt

- exportrészesedésünk célpiacainkon nem mutatott kiugró gyengeséget

- a BigMac Index nem túl "komoly"

- és egyébként is minek engednénk visszagyengülni a forintot, mikor amúgy is túl nagy az infláció

Összességében azt állították, hogy a forint erőssége nem látható versenyképességi oldalról.

Talán az egyik leghasznosabb ábra, az MNB ábrakészletéből a 48. oldalon a 116-os ábra, //www.mnb.hu/Root/Dokumentumtar/MNB/abrakeszlet/MNB_Abrakeszlet_20120626.pdf aminek egyetlen hibája, hogy túl rövid, és nem mutatja a 2000-et megelőző éveket (de a mögöttes letölthető excel táblában azok is benne vannak, akit esetleg érdekel). Itt azt láthatjuk, hogy a versenyképesség oldaláról vizsgálva (egységnyi termelésre jutó bérköltségünk alakulása kereskedelmi partnereinkhez képest) a legjobb mutatószám, amely a forint valódi értékeltségét mutatja, hogyan alakult. A magasabb számok olcsóbb, versenyképesebb forintot takarnak, az alacsonyabbak drágább, kevésbé versenyképes forintot. 1995-ben (az index számítása során a 2000-es év átlaga felel meg 100-nak), a Bokros-csomag nagy leértékelése előtt az index értéke 84 volt, és szép lassan gyengült a forint, az 1997-2001 közötti időszakot nagyjából a 100-as érték körül töltötte el. Úgy gondolom, hogy ez a 100 körüli érték volt a reális a forint árazását tekintve.

A 2002-2008 közötti időszakban véleményem szerint folyamatosan túlértékelt volt a forint (az index értéke nagyjából 80-90 között ingadozott), egyrészt a globális carry-trade mánia  miatt, másrészt pedig azért, mert az MNB a felelőtlen fiskális politikát próbálta ellensúlyozni magas kamatokkal, aminek az eredménye az lett, hogy Magyarországot FDI és termelő beruházások helyett portfoliótőke finanszírozta, aminek meg is lett az eredménye a válság után. Azt is láthatjuk, hogy tavaly év végén, amikor a forint-euró 310-re emelkedett az ULC-alapú árfolyamindex ismét 100-ra ment fel, a forint visszagyengült a 2000 környékén megszokott értékekre, ami véleményem szerint teljesen reális, egyáltalán nem kiugró. Azóta azonban ismét beerősödött, az index jelenleg kb. 89-nél van, ami bár teljesen megfelel a 2002-2008 közötti időszaknak, és mondhatjuk rá, hogy normális, ám a fent említett okok miatt én azt az időszakot inkább tekintem abnormálisnak ebből a szempontból, és úgy vélem, hogy inkább a tavaly év végi hármassal kezdődő forint-euró árfolyamszint az elfogadható. Tehát inkebb az 1997-2001 közötti időszak tűnik fenntartható viszonyítási alapnak, mint a 2002-2008 közötti. Így értékeltségi oldalról továbbra is drágállom a forintot, amit a nem túl komoly, ám szerintem mégis nagyon hasznos BigMac index is alátámaszt.

Emellett továbbra is úgy vélem, hogy a gazdaságpolitika sokkal inkább a forintgyengítő növekedésösztönzésben és alacsony kamatokban lesz érdekelt a következő két évben (a várhatóan unortodoxabbá váló jegybanki politikával együtt), tehát - bár értem az ellenérveket - továbbra is úgy gondolom, hogy 2013-14-ben inkább gyengébb forinttal kell számolnunk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!