3p

Az elmúlt időszakban egyre többen szorgalmazzák a megújuló energiaforrások felhasználásának lehetőségeiről. Több civil illetve szakmai szervezet hangot adott ezzel kapcsolatos véleményének a paksi üzemzavar kapcsán. Mint kiderült az elvi lehetőség megvan a környezetbarát technológiák felhasználásának és erre támogatást is lehet kapni. Március elsejétől ugyanis már lehet pályázni a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnál a Nemzeti Energia-takarossági Programra. Ebben két alapot különítettek el az úgynevezett zöld energia felhasználásának ösztönzésére.

Az országos szélenergia-térkép 2004-re készül el, a pontos adatok nélkül is kijelenthető azonban, hogy a szélenergia hasznosításának jelentős mértékű növekedésével lehet számolni az elkövetkezendő tíz évben. Azzal mindenesetre tisztában kell lenni, hogy legalább 150 darab kulcsi méretű (600 kW teljesítményű) szélturbina telepítésével lehetne megduplázni a megújuló erőforrásokból termelt villamos energia jelenlegi fél százalékos szintjét. Erre pedig nincs esély. Egyetlen 600 kW-os szélturbina is képes azonban évente mintegy 7,1 tonna kéndioxidtól, 2,8 tonna nitrogénoxidtól, 1114 tonna széndioxidtól, 0,9 tonna szénmonoxidtól és 0,18 tonna portól megkímélni környezetét.

A napenergia hasznosítása Magyarországon még gyermekcipőben jár. Jelenleg 40-45 ezer négyzetméternyi napkollektort tartanak nyilván, Ausztriában ugyanez a szám 2,4 millió. A meglévő vízerőművek (Kisköre, Tiszalök, Kesznyéten) beépített kapacitása 37,5 MW, a kihasználtság azonban csak 20 MW körül van évente, a kis vízerőművek évi átlagkapacitása pedig 1,8 MW.

2001-ben az összes vízerőműben termelt villamos energia 0,186 TWh volt. A vízből nyert energia mennyiségét a kis vízerőművek felújítás utáni újraindításával, illetve a hagyományos erőművek hűtőrendszeri elfolyó, már hasznosított vizének energiacélú hasznosításával lehetne növelni.

Több éves előkészítés után Magyarországon is elkezdődött a repcéből és napraforgóból készülő üzemanyag, a biodízel gyártása. A környezetbarát hajtóanyagot egyelőre csak egy cég, a kunhegyesi Közép-Tiszai Mezőgazdasági Rt. állítja elő, de az év közepén várhatóan Mátészalkán is megindul a munka. Az unióban egyébként a bioüzemanyag részarányát 0,3 százalékról két százalékra kell növelni 2005. december 31-ig.

Az EU-s elvárások és előírások miatt a kommunális és állattartási szennyvizek tisztítása előtérbe kerül. A tisztítási folyamat során keletkező metán tartalmú biogáz alkalmas az energetikai hasznosításra, áramtermelésre. Magyarországon jelenleg 7,6 GWh áramot termelnek ezzel a módszerrel. A 2010-ig megépítendő szennyvíztisztító rendszerekhez további termelő-berendezések kapcsolhatók, ezekkel pedig legalább 50 GWh áram állítható elő.


Forrás: www.magyarorszag.hu


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!