3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az alábbi cikk arra világít rá, amit már régen, számos tanulmányból tudunk, miszerint a tőzsdei árakat nem a gazdasági növekedés mozgatja.

A nagyobb, erősebb gazdaság nem jelent feltétlenül szárnyaló részvényárfolyamokat, miként a recesszióban lévő sem feltétlenül egyenlő az árfolyamok zuhanásával.

//www.portfolio.hu/vallalatok/romlo_novekedesi_kilatasok_szamit_ez_a_tozsdeknek.173396.html

Mi ennek az oka? Mi mozgatja a tőzsdéket és egyéb piacokat?

Az árfolyamok valójában a piaci szereplők összességének a gondolati leképződését mutatják. Azon a konszenzusos percepción alapulnak, hogy a következő hetekben-hónapokban-években az adott instrumentumra milyen erők fognak hatni, azaz pl. egy adott cég esetében, hogy a szereplők véleménye szerint milyen lesz várhatóan a profitabilitása, a menedzsmentje, a makrokörnyezete, mekkora diszkontfaktorokkal kell számolni, milyen kötvényhozamokkal, stb. Az árfolyam tehát egy adott pillanatban uralkodó véleményt jelez. Ennélfogva teljesen egyértelmű, hogy az árak akkor tudnak felfelé menni, ha ezek a vélemények, várakozások pozitív irányba változnak, és akkor tudnak lefelé menni, ha negatív irányba történik változás. Ha például maximális sebességen robog a gazdaság, és a konszenzusos vélemény is ennek megfelelő a jövőt illetően, akkor akár egy kis megbicsaklás, a recesszió előszele, esélye is súlyos lejtőre tudja küldeni az árakat, ahogyan a konszenzus egyre negatívabb irányba tolódik (és ennek hatására egyre több eladó jelentkezik), míg ha már mély recesszióban vagyunk, akkor a recesszió enyhülése, mondjuk -3% helyett -1%-os növekedés is nagy árfolyamemelkedést válthat ki. Már ez sem lenne egyszerű, de mint Soros több könyvében helyesen leírta, a helyzet bonyolultabb, ugyanis a piaci várkozások, percepciók hatnak a reálgazdaságra (pl. ha mindenki elhiszi, hogy a lakásszektor jó lesz, és ezért érdemes jelzálogkötvényt venni, akkor ezeknek a kötvényeknek az árfolyama felmegy, azaz a lakosság olcsón jut jelzáloghitelhez, tehát fellendül a lakásszektor - önbeteljesítővé válik a várakozás), illetve a reálgazdaság visszahat a piacokra és a percepciókra is. Ez a folyamatos oda-vissza hatás teszi megunhatatlanul érdekessé és kiismerhetetlenné a tőkepiacokat, ahol nincsenek profik, csak vakmerő és a tapasztaltabb szereplők. Ahogy a mondás is tartja:

"There are old traders and there are bold traders, but there are no old and bold traders."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!