3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nullkamatokra épülő spekulációs hullám komoly törést szenvedett az elmúlt napokban: először a nemesfémekből kezdtek el menekülni a spekulánsok, majd sorra kerültek az egyéb áruk is, ezért esett hatalmasat az olaj. Az elmélet egyszerű volt 2010 augusztusa óta: a világ nő, a jegybankok meg öntögetik a benzint a tűzre a nulla kamattal, így minden eszköznek emelkednie kell az elinfláló politika miatt, különösen az alternatív devizáknak (arany, ezüst), és áruknak. Eddig ez is történt, de mostanában aggasztó jelek tűntek fel, ami az erősen túlspekulált piacon kisebb pánikot váltott ki.

Egyre több jel kezdett arra mutatni, hogy talán mégsem lesz olyan komoly a növekedés, talán mégsem lesz olyan komoly kereslet az árukra, és ha sok a long pozíció, akkor egy kisebb szikra is elég a robbanáshoz: úgy döntöttek jópáran, hogy jobb félni, mint megijedni, és zárták a pozíciókat, ami masszív likvidációhoz és hólabda szerű stoploss eladási hullámhoz vezetett.

Mi vár ránk ezek után?

Egy dolog továbbra is biztosnak tűnik: ha a javuló növekedési kilátások esetén nem emeltek kamatot a nagy jegybankok, akkor romló kilátások mellett ennek aztán végképp esélye sincs, a ZIRP* fennmarad. Sőt, nem lehetetlen, hogy az európaiak is befejezték a kamatemelést. Az európai kamatemelést egy dolog támasztotta ugyanis alá: az árupiacok erősödése. ha ez megszűnik, okafogyottá válhat az emelgetés, különösen ha tovább nőnek a periférián a feszültségek - ez utóbbira pedig minden ok megvan. Ha így lesz, akkor az euró tartósan lejtőre kerülhet.

Az árupiacokon valószínűleg jópár héten át tartani fog még a likvidálás, csapkodás, de a hosszabb távú trendet a ZIRP továbbra is fenntarthatja majd.

A részvénypiacokon hasonló a helyzet: a ZIRP vs lassulás játszmát láthatjuk, és attól függően, hogy hol, melyik, milyen erősen hat, várható a végeredmény. Európa ebből a szempontból nem áll jól: komoly lassulás (sok országban recesszió a megszorítások miatt) és az ECB MÉG eléggé kemény. A fejlődőkre furcsa módon még kissé pozitív is lehet az árupiaci beesés. csökkenti az inflációs nyomást és a jegybanki kamatemelési kényszert - és éppen a kamatemelgetés volt itt az, ami a részvénypiacokat az elmúlt hónapokban lenyomta (pl. Brazília). Ugyanakkor a globális lassulás nekik sem feltétlenül jó hír.

MÁS:

Magyarországon meglepően vehemensen látott neki a kormányzat az Orbán-csomag végrehajtásának, az egyetemek betámadás például még nagyon jól is elsülhet hosszabb távon, és talán azt jelzi, hogy hozzá mernek nyúlni a korábban érinthetetlen területekhez is: pozitívan meg vagyok lepődve, s habár a csomag implementációs kockázatai még mindig nagyok, szerintem némiképp csökkentek. Plusz a jó hangulatban lezavartuk az idei devizafinanszírozást, ami nagyon okos lépés volt az ÁKK részéről.

Ceterum censeo: az államadósságválságok évtizede van, ezt egyszer se felejtsük. Előbb-utóbb mételyként fog tovább terjedni Európában is a baj.

A múltkori megjegyzéshez kaptuk Tibitől (félig tele a pohár avagy félig üres) ezt a nagyon jó képet:

*ZIRP: Zero Interest Rate Policy. Japánnal kapcsolatban alkották meg a betűszót, ahol 1997 óta (!!!) tart a monetáris élénkítés extrém módszere

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!