3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több - természetesen építő jellegű - kritikát is kaptam a magyar recessziót vizionáló cikkel kapcsolatban.

Az egyik érdekes téma az volt, hogy a lakossági fogyasztás a hitelek visszafizetése után nem biztos, hogy csökkenni fog, mert az emberek végre rabláncaiktól megszabadulva lehet hogy felszabadultabban költenek. Ebben nem nagyon hiszek. A másik fontos kérdés a kormányzati költekezést vette górcső alá. Mivel idén számtalan egyszeri tétel, ide-oda csoportosítgatás van (MÁV, BKV, MNYP pénzek, év vége felé kivetett adók, stb.) nehéz megmondani, hogy ehhez képest mi lesz jövőre, tehát a kormányzat hogyan fog hatni a növekedésre. Ezzel kapcsolatban érdekes a portfolio szerdai cikke.

Jól látszik, hogy Magyarországon idén jelentős költségvetési STIMULUS volt, amit a manyup pénzek államosítása és egyéb tételek elfednek. A rossz hír: idehaza úgy lesz idén alig valamicske növekedés, hogy a kormányzat belenyomott egy csomó pénzt a gazdaságba. Mivel ennek ellenére nem növünk, ez két dolgot jelenthet. Vagy a stimulus nagyon nem volt hatékony, vagy a mögöttes növekedési potenciálunk nagyon alacsony. Attól tartok, hogy egyszerre mindkettő igaz. Magyarországon folyamatosan megy a hitelvisszafizetés/visszaszívás (deleveraging), és ilyen környezetben a növekedés már eleve igen törékeny, gyengécske plusz a kormányzati stimulus (adócsökkentés a gazdagoknak és gyerekeseknek) sem hozott semmi többletfogyasztást, mert a jómódúak megtakarításra, hitelvisszafizetésre, importra, stb. költötték el.

Mit jelent ez a jövőre nézve? Több dolgot is. Vagy az idei jelentős hiányhoz képest meg kell jövőre szorítani, ami mindenképpen negatív lesz a növekedésre (ez már látszik is: ÁFA, mindenféle adók, járulékemelés, minimálbér emelés, stb.) vagy pedig új vagyonelemeket kell valakitől elvenni, hogy a költekezés jelenlegi szintjét fenntarthassuk. Úgy vélem kormányzati oldalról mindenképpen szigorítás lesz, jelentős negatív növekedési hatásokkal.

Nagy kérdés volt még a keddi cikkel kapcsolatban a nettó export alakulása. Többek szerint ez nem lesz feltétlenül negatív, mivel egyrészt jönnek új termelő beruházások, másrészt még gyenge európai növekedés esetén is tudjuk növelni az exportot, harmadrészt pedig ha recesszió van, akkor is lehetséges, hogy az importunk gyorsabban esik, mint az export, mivel a lakosságnak nem lesz pénze semmire. Tehát abban a bizonyos képletben ez a negyedik tényező, az NX avagy (X-M) inkább pozitív lehet. Talán ebben van a legtöbb igazság szerintem is és ez a legnagyobb reményünk arra, hogy jövőre elkerüljük a recessziót.

Kicsi rá az esély.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!