4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európa válságban. Magyarország recesszióban. USA: fiskális szakadék. Kína: az összeomlás küszöbén. Nagyjából ezeket lehet olvasni, ilyen benyomásai vannak az embernek, ha napilapokat vesz kézbe.

Eközben a hazai részvények - a legnagyobb bank, az OTP vezetésével -  emelkednek, sőt az OTP éves csúcson van, az elmúlt 12 hónapban nem volt még ilyen magas az árfolyama. Ez hogy lehet?

Egyrészt nyilván a piacok előre tekintenek, mint korábban írtam (Mi mozgatja a tőzsdéket?), és ha  attól tartottak, hogy összeomlás lesz, most pedig abban reménykedhetnek, hogy mégsem, az már önmagában jó hír. Az európai bankindex ma nagyjából ugyanott van, mint egy éve, minden megpróbáltatás, és a válság mélyülése ellenére (a 200 napos mozgóátlag felett konszolidálódik, ami ilyen környezetben jelentős fegyvertény), az összeurópai részvényindexek pedig éves csúcs közelében nézelődnek. Ez a pozitív hatás nyilván Magyarországra is átragad. Talán azonban ennél is fontosabb, amiről már korábban írtam: az OTP egészen egyszerűen olcsó. És habár ugyanezt írtam 3500-as árfolyamnál, 4300-nál is igaz. Az elmúlt években számos magyar bank ment volna csődbe, ha anyacége nem emel tőkét benne, a felelőtlenül kiosztott hitelek bedőlése gigantikus, százmilliárdos veszteségeket okozott. Az önerőt nélkülöző projekthitelezés, a magyar "subprime" lakossági szabad felhasználású jelzáloghitelek gondolkodás nélküli osztogatása erősen visszaütött, a legnagyobb külföldi tulajdonú bankok az elmúlt 1-2-3 évben több pénzt tettek be Magyarországra, mint amennyit valaha profitban kivettek.

Eközben az OTP adózás utáni részvényenkénti eredménye így alakult rendre a 2008-11 években:  940 Ft, 570 Ft, 437 Ft, 312  Ft. Mindezt úgy érték el, hogy volt egy komoly veszteséggel járó végtörlesztés 2011-ben és közel 1000 milliárd forintnyi céltartalékképzés a 4 év alatt, azaz a bank a válság legmélyebb bugyraiban járva is nyereséges tudott maradni. Ez azt jelenti, hogy viszonylagos békeidőben, amikor a céltartalékképzés még mindig magas, de azért alacsonyabb, mint most, és nincsenek külső sokkok, a bank simán képes lehet a részvényenkénti 600-900 forintos adózott eredmény elérésére. Az egy részvényre jutó könyv szerinti érték 5000 Ft felett, az ún. "tangible book value", amely megtisztítja a könyv szerinti értéket a goodwill és immateriális javak hatásai alól pedig  4000 Ft felett van. Nyilvánvaló, hogy ha 2-3 év múlva kialakul valamiféle "rend", a makrohelyzet stabilizálódik (előbb-utóbb fog, még Európában is, habár ott jónéhány nagyobb bukkanó még hátra lehet), akkor a bank értéke elérheti a mai dupláját. Az OTP-t tehát azért (is) veszik, mert olcsó. Ennél jobb vétel talán már csak a részvényre átváltható kötvénye (OPUS), amely igen magas, árfolyamra vetített 8% feletti eurós hozamot kínál, és átváltható a részvényre. 

Az OTP szárnyalása tehát érthető, s habár egyértelmű, hogy bármiféle sokkok hatására pillanatokon belül vissza tud esni az árfolyam, de nem lesz örökké válság, s amikor a válságnak vége, ez a bankpapír minden valószínűséggel sokkal többet fog érni a mai áránál. 

A másik, kiemelten érdekes szektor továbbra is a hazai eurós vállalati kötvények piaca, ezen belül is az átválthatóak (Magnolia, Opus), amelyek valamiféle reflexként részvényként, a részvényekkel együtt kereskednek, pedig a hazai hozamszint csökkenésével egyre érdekesebbek önmagukban, kötvényként is. Ha további megnyugvás lesz Magyarországon és a világban, akkor a magyar eurós állampapírok hozama 3-4%-ra eshet, ezek az átváltható kötvények pedig az eurós magyar állampapírok alternatívái, s egy hozamhiányos időszakban a kockázati prémiumuk is összeszűkülhet, azaz árfolyamuk úgy is emelkedhet, ha a mögöttes részvények nem emelkednek, vagy akár esnek. Semmi meglepő nem lenne abban, ha ezek egyre inkább kötvényként viselkednének, és akár többtíz százalékot emelkedne a következő évben az árfolyamuk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!