//www.portfolio.hu/gazdasag/varga_mihaly_lehet_simor_andras_utoda.167289.html
Egyelőre szerintem nem lehet tudni ki lesz a jegybank élén, de az nagyon valószínűnek látszik, hogy unortodox irányváltás lesz a jegybank élén. Ez nem feltétlenül baj, hiszen a világban pont azt látjuk, hogy a jegybankok unortodox irányba mennek, a kormányzatok meg inkább ortodox irányba - nálunk pont fordítva.
Az MNB inflációs fixációja, ortodox hozzáállása is nagyban segített, hogy a devizaadósságválság Magyarországon kialakuljon (bár ebben nem a mostani vezetés a bűnös), és komoly elszakadást a másra kevés tekintettel lévő inflációs célrendszer rigid követésétől nem látunk, tehát az irányváltás időszerű lehet.
Ne feledjük, hogy a 2000-es években az MNB agresszívan akarta leszorítani az inflációt (minden másra tekintet nélkül, különösen a pénzügyi stabilitásra), ami csak úgy ment (a jelentős belső inflációs nyomás, kormányzati költekezés, stb. miatt), hogy túlzottan erősen tartotta a forintot, ehhez azonban igen magas kamatszintre volt szükség. Ez ahhoz vezetett, hogy egyrészt mindenkiben kialakult a hit, hogy a forint árfolyama örökké stabil lesz (a forint gyengülésére azonnali és nagyarányú kamatemelés volt mindig a válasz), másrészt a magas kamatszint miatt forintban nem lehetett értelmes szinten hitelt felvenni. Ez egyenes út volt a devizában eladósodás felé (hiszen azt hitte a lakosság, hogy árfolyamkockázat nincs, és a kamatok jóval alacsonyabbak voltak devizában), tehát az MNB politikája megágyazott a későbbi devizaválságnak.
Milyen változásokra lehet számítani? Feltehetően alacsonyabb jegybanki kamatszint, alacsonyabb devizatartalékszint, a tartalékok esetleges felhasználása adósságszolgálatra, és ezekből következően gyengébb forintra tippelnék a 2013 tavaszi személycserék után. Úgy vélem, meglepő lépésekre számíthatunk majd a jegybanktól, bárki is vezesse. Nem lenne feltétlenül probléma szerintem ez, például a hazai devizakötvények megvásárlása a devizatartalék terhére indokolható, és egy IMF-biztonsági "háló" mellett elfogadható, költségcsökkentő megoldás lehet, de más érdekességek is jöhetnek...
Görög kérdés
Nem kicsit tévedtem, amikor azt gondoltam, hogy a görög állampapírok már beárazták az eurózónából való kilépést is, mert most amikor egyre valószínűbb ez a forgatókönyv, árfolyamuk a névérték 20%-a környékéről 13%-ra zuhant (20éves papír). Továbbra is bármi elképzelhető, hiszen pl. ha az "Európa-párti" erők közös listát indítanak, akkor a baloldali SYRIZA-t simán lenyomhatják, és első helyen végezhetnek. mivel a görög rendszerben az első helyezett automatikusan kap 50 helyet, ezért nagyon fontos, hogy ki végez elöl. Egyébként a SYRIZA is pártszövetség, tehát nem lenne precedens nélküli a dolog.Tehát simán elképzelhető BÁRMI. És persze az ellenkezője is.
A legnagyobb veszély, hogy a lakosság bepánikol, elkezdik kimenekíteni a betéteket, mert ebben az esetben európai segítség nélkül napok alatt összeomolhat a pénzügyi rendszerük, és kényszerítve lesznek a drachmára való áttérésre.
Piacok
Nem nagyon gondolok mást, mint eddig, az amerikai részvényindexekre optimista vagyok az idei évre, de egyelőre nyűglődnek, és a jelenlegi fő trendként még mindig az európai, és Európából exportált globális lassulás látszik annak minden következményével (euró le, árupiacok le, dollár fel, kötvények fel, periféria le, stb.)
FRISSÍTÉS:
Már itt is a hír, egy nap alatt a betétállomány fél százalékát talicskázták ki a görögök. Mondjuk nem értem, eddig sem értettem, hogy ki az az ostoba, aki egy fillért is görög bankban tart, amikor a pénzkivitel költsége és kockázata nulla, az otthonmaradás extrahozama minimális, kockázata hatalmas. Ha ez a trend folytatódik, akkor a görög bankszektor pár hét alatt megfekszik, és ez lehet a legfontosabb olyan tényező, ami fizikailag rákényszerítheti a görögöket az eurózóna elhagyására.
//online.wsj.com/article/SB10001424052702303505504577406310678151998.html