2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Monetáris ösztönzők enyhíthetnék az euróövezet költségvetési problémákkal küszködő gazdaságainak gondjait - írta csütörtökön a Financial Times, amely az Európai Központi Banktól (EKB) vár megfelelő lépéseket.

A brit gazdasági napilap kontinentális kiadásának szerkesztőségi cikke szerint első pillantásra éles ellentét van az enyhén expanzív amerikai és az enyhén megszorító európai pénzügypolitika között.Az eurózóna három legnagyobb gazdaságát, Németországot, Franciaországot és Olaszországot szerdán részesítette figyelmeztetésben az Európai Bizottság. Németországot a túl nagy államháztartási hiány, Franciaországot ennek veszélye, Olaszországot pedig túl derűlátó előrejelzésekre épülő programja miatt marasztalta el.

A lap szerint könnyű lenne mindebben a felvilágosult amerikai és a merev európai pénzpolitika közötti ellentétet látni. Ez azonban három ok miatt is tévedés volna. Először is, az Egyesült Államok szerkezeti költségvetési pozíciója erősebb, mint a három európai országé. Másodszor, a brüsszeli bizottságnak igaza van abban, hogy a tartós növekedés feltétele az egészséges államháztartási politika. Harmadszor, a tervezett amerikai költekezések egyébként sem alkalmasak a gazdaság ösztönzésére. Mindez nem fogja megvigasztalni Németországot, amelynek a lap szerint csak kellemetlen választási lehetőségei maradtak. Próbálkozhat tovább a növekedés költségvetési eszközökkel történő ösztönzésével, de ez az EU-szerződés nyílt megsértése lenne, és más tagországokat is hasonlóan felelőtlen viselkedésre csábítana.

A brüsszeli bizottság által javasolt alternatíva a költségvetés jelentős megszorítása. Németországnak valószínűleg nem lesz más választása, még ha ez a megoldás tovább rontja is növekedési kilátásokat, recesszióval és deflációval fenyeget.

A gazdaságszerkezeti reform sem könnyű megoldás. A lap ezt rendkívül kívánatosnak tartja, de óv attól az illúziótól, hogy már a közeljövőben ösztönözhetné a növekedést. Előbb egy nehéz időszak és recesszió következne, a jótékony hatások csak később válnának érezhetővé.

Németországnak és az euróövezet hasonló helyzetben lévő gazdaságainak olyan keresletösztönzésre volna szükségük, amely nem jár az államháztartási hiány további növekedésével. Az EKB-nak megvan a lehetősége arra, hogy megteremtse ezt az ösztönzést, és ki is kellene ezt használnia - írja a Financial Times.


MTI


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!