Mit csináltak végül? Magasabb fokozatba kapcsolták a görög lélegeztetőgépet, megengedték az ESFS-nek, hogy a másodpiacon kötvényeket vegyen (erről még régen írtam, jó ötlet), és körvonalaztak, konkrétumok nélkül, valami csődfélét, hogy a magánbefektetők is részt vegyenek a rendezésben. Azaz elismerték azt, amit a piac másfél éve mond: a görögök csődbe mentek. Továbbá minden korábbi tiltakozásuk és tagadásuk ellenére a görög kötvénytulajdonosok valószínűleg nem fogják visszakapni a névérték 100%-át, lesz valamiféle haircut. Persze hogy mennyi, mikor, hogyan, ez a homályba vész:
"Banks will reduce Greece’s debt by 13.5 billion euros by exchanging bonds and “potentially much more” (na ez mit jelent???) through a buyback program still to be outlined by governments (= a kormányoknak sincs még lövésük sem, hogy ez hogy legyen), said the Institute of International Finance, a Washington-based group representing banks.
Investors will have the option to exchange existing Greek debt into four instruments. Three will be fully collateralized by AAA-rated zero-coupon securities and have a 30-year maturity, and the fourth will be for 15 years and partially collateralized by funds held in an escrow account. "
Magyarul a rossz görög kötvényükért kapnak kisebb névértékű és/vagy hosszabb futamidejű és/vagy alacsonyabb kuponú jót. Ez az államcsőd klasszikus esete.
A probléma az egésszel az, hogy - habár a görögöknek most nyugta lehet egy ideig - az EU beismerte, hogy ki kell mentenie - saját pénzéből - a görögöket, a piacnak igaza volt. Emiatt ez a csomag nem állítja meg a válság terjedését, mert mit fognak tenni, ha a spanyolok meg az olaszok lesznek bajban? Ez a megoldás részmegoldás a görögöknek, és egyáltalán nem megoldás a teljes válságra.
Lépésről lépésre:
(abból az időből amikor Mark Wahlberg már izmos volt, de a filmvászon helyett még a tinilányok szívének összetörésével volt elfoglalva)