3p

Az augusztus 20-a kapcsán ismét felmerül mikor, milyen feltételekkel lehet a munkavállalókat munkaszüneti napon foglalkoztatni. A kérdés már csak azért is aktuális, mert az ellenőrzési tapasztalatok azt mutatják, hogy a munkaszüneti napok körüli munkavégzés kérdése még mindig nem teljesen világos.

Nem árt tisztában lenni a szabályokkal (Mfor-montázs)

Munkaszüneti napon főszabályként nem kell dolgozni, távolléti díj ugyanakkor (a személyi alapbér, rendszeres bérpótlékok) azonban, akárcsak szabadság esetén, ilyenkor is jár. Munkaszüneti napok: január 1., március 15., húsvét-vasárnap, húsvéthétfő, május 1., pünkösdvasárnap, pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26. Ha a munkaszüneti nap vasárnapra (ideértve a húsvét- és pünkösdvasárnapot is) esik, az ezen napokon történő munkavégzés tekintetében a munkaszüneti napra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

A munkaügyi miniszter idén több munkanapot "átszervezett", így idén az augusztus 21-i pénteki munkanapot pihenőnappá nyilvánította, amelyet augusztus 29-én szombaton kell ledolgozni. Az előírt munkarend érvényes minden munkáltatóra, a közigazgatási szervekre, közalkalmazottakra és köztisztviselőkre.

Mikor kell dolgozni?

Munkaszüneti napon csak akkor köteles a dolgozó munkát végezni, ha megszakítás nélküli munkarend van egy társaságnál, vagy ha rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál, illetve ilyen munkakörben dolgozik.

Megszakítás nélküli munkarendet alkalmazhat a munkáltató, ha

  • naponta 6 óránál kevesebb ideig szünetel, vagy
  • az évenkénti szünetelés oka kizárólag a technológiai előírások betartása
  • társadalmi közszükségletet kielégítő alapvető szolgáltatást biztosít folyamatosan
  • vagy a gazdaságos, illetve rendeltetésszerű működtetés - a termelési technológiából fakadó objektív körülmények miatt más munkarend alkalmazásával nem biztosítható; illetve
  • a munkaköri feladatok jellege ezt indokolja.

Rendeltetésük folytán munkaszüneti napokon üzemelnek azok a munkáltatók,

  • akik e napon (is) az élet, az egészség, a testi épség és a vagyontárgyak védelme érdekében foglalkoztatják munkavállalóikat
  • akiknek szolgáltatásai közvetlenül az ünnepnapokhoz kötődnek (pl. vendéglátás, idegenforgalom, ünnepi rendezvények, stb.).
Mennyi pénz jár?

Munkaszüneti napon, illetve pihenőnapon történő munkavállalás esetén a pótlék 100 százalék. A pótlék mértéke a pihenőnapon végzett túlmunka esetében akkor lehet 50 százalék, ha a munkavállaló a ledolgozott helyett másik pihenőnapot kap.

Más a helyzet akkor, ha egyébként ilyenkor nem működne a munkáltató, de baleset, vagy elemi csapás, súlyos kár, vagy az életet, egészséget, testi épséget fenyegető közvetlen és súlyos veszély miatt kell túlórára berendelni a munkavállalót. Ebben az esetben a fenti díjazáson túl százszázalékos pótlék, vagy ötven százalékos pótlék, valamint egy másik pihenőnap is jár.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!