Az első világháború kitörése előtt néhány esztendővel, 1905-ben írtak a lapok először arról, hogy Molnár Viktor közoktatásügyi államtitkár kezdeményezésére társaság alakul, amely a mai, Ferenciek terén álló 1. számú házban szeretne műkereskedést nyitni. A Klotild-palotával szemben lévő épületben – amely a király, I. Ferenc József saját bérleményeként létesült – 1906-ban nyílt meg az Uránia névre keresztelt műkereskedés. A kellő stíllel berendezett bolt kétszintes volt. Belül eltolható falak álltak, amelyekkel a személyzet apróbb termekre tudta szabdalni a teret – így a látogatóknak (a korabeli közlések szerint) olyan érzésük lehetett, mintha egy magánházban járkálnának.
A szalon válogatott anyaggal hívogatta a nagyérdeműt. A legjelesebb művészek alkotásai álltak a polcokon, lógtak a falakon. A cég ezen túl plakátok, kisplasztikák, szobrok, menükártyák, táncrendek, különleges meghívók és egyéb alkotások megtervezését és kivitelezését is vállalta. A vevő a látható kínálat alapján maga dönthette el, kivel óhajt dolgoztatni.
Az egykorú fényképek alapján bizton állítható, a társaság jó ízléssel használta ki a két emelet adottságait. A betérő vevő egy hangulatos előcsarnokba jutva festményekkel találta szembe magát, majd jobbra lépve bútorokat, szövetárukat és művészi szőnyegeket láthatott. A hátsó lépcsőn fellábalva a kisplasztikákhoz, szobrokhoz érkezett. A hangsúlyos belső festés, a modernnek ható minták, a szokatlanul sok virág, az udvarias eladók, a gyakorta föltünedező neves művészek mind azt sugallták, hogy a polgár itt olyan kvalitásos alkotásokhoz juthat, amelyekre méltán lehet majd büszke ámuló barátai előtt.
(Folytatjuk)
Lázin Miklós András