A kiegyezés idején, illetve az 1870-es években nem nagyon lehetett a fővárosban műkereskedéseket találni. A művészeti portékákat leginkább akkor tudták az alkotók értékesíteni, amikor valamiféle nagyobb ember látogatott Budapestre, vagy elhunyt valamelyik jeles politikusunk, államférfink. Így tünedeztek föl a kirakatokban Deák Ferenc gipszből vagy márványból készült portréi, Andrássy kisebb-nagyobb mellszobrai vagy a koronázás után I. Ferencz József királyt ábrázoló kisplasztikák.
Érdemes megemlékezni a ma is működő Rózsavölgyi és Társa nevű firmáról, amely a kották és egyéb zenekellékek mellett Liszt Ferenc, Gioacchino Rossini, Beethoven, Giacomo Puccini "alakú” levélnehezékeket, portrékat is értékesített vevőinek.
Fekete Bernát könyvkereskedő 1872 karácsonyán Benczur Gyula híres, II. Rákóczi Ferencet ábrázoló festményének nyomatát helyezte a kirakatba. Kuglernél pedig Batthyány emlékérmeket és egyéb tárgyakat értékesített az érdeklődőknek.
Az Ingósági Bazár nevű vállalkozás ugyancsak gipszszobrocskákat vesztegetett - ám ez nem lehetett valami kifizetődő, mert emellett teát, rumot, bútort, nemes fát, fűszereket és finom borokat is tartott raktáron.
Egy pesti nyelvtanár pedig olyformán segített magán és művészkedő hajlamú leányain, hogy a két kisasszony alkotásait kisorsolta ügyfelei között, s a befolyt forintokat a hölgyek továbbképzésére fordította.
(Folytatjuk)
Lázin Miklós András
mfor.hu