A GNI, a nemzeti jövedelem 2006-os csúcsa óta nem tud feljebb kapaszkodni, és ma, öt évvel később is lejjebb van mint akkor. Ez azt jelenti, hogy öt éve nem növekszünk, hanem csökkenünk, szegényedünk. Az okok ismertek: a 2002-es Medgyessy-csomag hatására elszállt a költségvetés hiánya, amit az ország magára költött, majd elindult a hitelboom (a felvett pénzt a lakosság magára költötte), és e kettő eredőjeként a 2002-2006 közötti növekedés valószínűleg jóval nagyobb volt, mint amennyire egyébként képesek lettünk volna (a szomorú, hogy még így, hitelmámorban is csak 4% volt az éves növekedési ütem, vajon hitel nélkül mennyi lett volna: 1-2%? ennyire képes a magyar gazdaság?). Egyszerűen szólva: hitelből, erőnk felett költekeztünk több éven át, feléltük a jövőt, és 2007 óta ennek a levét isszuk. A Gyurcsány csomag után volt Lehman-válság, Bajnai-kiigazítás, és most van Matolcsy-csomag. Az egymást követő kormányok szép lassan fenntartható útra terelték vissza Magyarországot, de ennek ára volt: a jólét jelentősen csökkent. Rosszabbul élünk, mint 5 éve, egy fél évtizedet elvesztegettünk, és úgy tűnik 2012 sem lesz sokkal jobb. Örülhetünk ha nem lesz világvége maja módra...A jó hír az, hogy minden probléma ellenére a magyar költségvetés többé-kevésbé fenntarthatóvá pofozható 2012-13-ra, és utána talán megindulhat egy lassú, stabil növekedés Magyarországon, addig azonban lesznek még komoly nehézségek. A fenti cikk grafikonjait mindenesetre érdemes megnézni.
Forint: tegnap először saját életet élt a forint, úgy tudott gyengülni, hogy közben a többi KKEU deviza nem gyengült. Eddig az volt jellemző, hogy együtt mozogtak, de tegnap a forint látványosan elvált tőlük, amiben talán része lehet az általam már korábban leírt önerősítő folyamatnak, ami a forint gyengülése irányába hat. Egyelőre nem hiszem, hogy az MNB kamatot emelne, szerintem előbb fognak interveniálni, mint kamatot emelni és azzal egy időre meg is lehetne állítani a mozgást. Érdemes egyébként még megnézni az MNB ULC (fajlagos munkaerőköltség) alapú forint árfolyamindexét, az alapján 300-as szint körül a forint már olcsónak minősíthető. Persze hogy ez mire lesz elég, az kérdéses.
Mondjuk az azért érdekes, hogy 2005 óta Magyarországon nem volt nagyobb növekedés, mint Európában átlagosan, miközben az infláció több mint 20%-kal magasabb volt, tehát a forint árfolyamának nagyon egyszerű parasztlogika alapján is le kellene ennyit értékelődnie. Ez egyébként megtörtént, hiszen akkor 250 körül volt az euró, most meg 300.
Egyébként ha tovább gyengül a forint az euróval szemben, akkor ugye a svájci frank is lassan ismét 250 felett lesz, s mivel a végtörlesztés nem segít az emberek nagy részén, 2012-ben várhatóan a kormány újabb megsegítő csomagot lesz kénytelen bejelenteni a kimaradtak számára. Mivel a kormánynak pénze nem lesz erre, elképzelhetjük, hogy kik fogják ezt is megfizetni: a gonosz bankok. Ezért is nem érdemes szerintem Magyarországon bankrészvényt venni: nem csak azt nem tudjuk, hogy a végtörlesztésen mennyit buknak, de azt sem, hogy még mi mindent varrnak a nyakukba. Egy biztos: ha baj lesz, fizetniük kell.
A nemzetközi piacokon eközben áthatóan tovább tart a globális recesszió beárazódása, hogy ez meddig tart azt jó lenne tudni...