Leminősítik, bedől, becsődöl, eltűnik, tönkremegy, megszűnik, szétesik - ezek a szalagcímek érkeznek, miközben gigantikus hozamesés van az európai kötvényekben: a spanyol 10 éves pár nap alatt 6,6%-ról 5,1%-ra, az olasz majd 7,5%-ról 6% alá esett és ez azt jelzi, hogy a rossz hírek ellenére a piacokon megnyugvás kezd kibontakozni.
Habár az ECB elvetette az "atomfegyver", az államadósságok begarantálásának alkalmazását, ám ennek ellenére az európai politikusok láthatóan megértették az üzenetet és szorosabb fiskális integrációra készülnek. Az európai megoldás a nemzeti jegybankok pénzének IMF-en keresztüli becsatornázásából, szigorú fiskális szabályokból fog állni, s ez az egyértelműen megszorító politika egész Európában recessziós és deflációs hatásokat fog generálni.
Európa a komoly nadrágszíjmeghúzást választja, ami önerősítő recessziós spirálhoz vezethet, de a lényeg most a piacok számára nem ez, hanem az, hogy a legrosszabb, a teljes káosz és szétesés elkerülhető. Ennek örülnek, ezt árazzák, ezért van megnyugvás - bár attól tartok a történetnek még nincs vége. Mivel igen komoly volt a félelem, a pánik, ezért elképzelhető hosszabb, jövő évre átnyúló megnyugvás is, azonban sajnos az alapproblémák nem tűntek el teljesen.
A súlyos megszorítások hatására kialakuló görög-jellegű spirál (megszorít-beesik a GDP-nincs elég adóbevétel -megint megszorít) hatásai inkább csak 2012-13-ban lesznek érzékelhetőek és emiatt könnyen lehet, hogy végül mégiscsak be kell majd vetni a monetáris atomfegyvert, de a fókuszban most nem ez, hanem a formálódó európai integráció és abból eredő stabilizálódás lesz egy ideig.
Mit lehet ilyen környezetben tenni? Mivel a fenti világkép alapján nagyon nehéz lesz pénzt keresni, ezért bármilyen viszonylag megbízhatónak tűnő hozam lehetősége vonzó: akár olyan osztalékpapírok, amelyek osztaléka fenntartható, de még inkább olyan vállalati kötvények, amelyek recessziós időszakban is tudják fizetni a kamatokat.