3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagyon sokat nem változott amit a piacokról gondoltam, de jól látszik, hogy legalább kétpólusú lett a világ. Van egyrészt Európa, ahol a periféria részvénytőzsdéin a 2011 tavaszán kezdődött medvepiac láthatóan még nem ért véget, mivel a megszorítások recessziót generálnak; és vannak azok az országok, ahol növekedés várható, így a tőzsdék is hosszabb távú emelkedő trendben maradtak.

Nem véletlen, hogy miközben a Nasdaq 11 éves, az S&P 500 pedig 3 éves csúcsot ütött nemrég, addig a spanyol index többéves mélyponton van, és nem nagyon vitézkedik, a portugál a 2009-es pánikalj alatt, és az olaszok is tapadnak a mélységbe.

Egyébként az amerikaiak számára - kicsit 1997 végéhez hasonlóan - még jó hír is a folyamatos európai aggódás (akkor Ázsia miatt volt félelem), mivel valószínűbbé teszi a QE3-at és valószínűtlenebbé bármiféle (fiskális és  monetáris) stimulus visszavonását. A most meglévő hosszabbtávú trendek alapja tehát változatlan: fiskális szigor Európában, ami recessziót hoz, és monetáris stimulus+megengedő fiskális politika  USA-ban, ami fenntartja a növekedést.

Egyébként mély megdöbenéssel vettem észre, hogy Európa egyetlen tőzsdéje, amely 4 éves csúcs közelében van, nem más, mint az ír index: //www.bloomberg.com/quote/ISEQ:IND/chart Nem értettem már azt sem, hogy az ír kötvényhozamok miért estek le ennyire, azt meg hogy a tőzsdéjük mitől ilyen erős végképp nem értem, de úgy tűnik a befektetők szerint valamit jól csinálnak. Ezt még egy kicsit tanulmányozom mielőtt írnék róla, addigis új kedvenceimnél maradok, a görög kötvényeknél.

Magyarország: a szokásos szidalmazás helyett egy beszélgetés kapcsán jutott eszembe, hogy habár a hazai gazdaságpolitika számos elemével egyáltalán nem értek egyet, ám a jelenlegi kormányzat számos olyan dologhoz nyúlt hozzá, ami évek óta nagy ellenállást vált ki, és ideje volt már valamit kezdeni velük: egészségügy, közlekedés, nyugdíjak, rokkantnyugdíjasok, önkormányzati rendszer, parlamenti képviselők, stb. A sok lefaragás és átalakítás miatt azt gondolom, hogy ha elindul a hazai növekedés, akkor a költségvetés szempillantás alatt nagyon könnyen helyrerázódik és Magyarország lekerül a szégyenfalról, a 10 legkockázatosabb ország listájáról. Sajnos, a kormányzat nem érti meg, hogy milyen visszacsatolások vannak a tőkepiacokon, és hogy hiába hisznek láthatóan ők is abban (2010 májusa óta!!!), hogy majd a valamikor meginduló növekedés mindent meggyógyít,  ha addig is pont az ebbéli megingathatatlan hitük miatt nem hajlandóak cselekedni...Egyébként a forint és a magyar kötvénypiaci a múlt hetek eső fázisát kifejezetten jól tűrte, a hosszú hozamok 9% körül ellenállásba ütköztek, és a pénzpiaci viharok ellenére nem mentek feljebb. Ez jó jel szokott lenni, de önmagában még nem elég.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!