3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben egyes felmérések szerint a munkaidő jelentős része kárba vész, a vállalkozások óriási nyomás alatt vannak, hogy a gazdasági megszorítások miatti nehézségeken átlendülve új lendületet adjanak a cégüknek. Különösen a kis- és középvállalkozásokat érintik ezek az intézkedések érzékenyen. Hogyan növelhetők mégis a bevételek?

Komoly fejfájást okozhat a kiesett munkaidő

Évről-évre hozzávetőleg száz munkanap veszik el minden egyes munkavállaló esetében, ami 59 százalékos termelékenységi szintet takar, ami jelentősen elmarad az optimálisnak tartott mutatóktól. Az improduktivitás a felmérések szerint az esetek többségében visszavezethető középvezetői szintű vezetési problémákra és ellenőrzési hiányosságokra.

Ebből is látszik, hogy a leginkább költségigényes dolog az el nem végzett, de kifizetett munka és a lézengő munkatárs. A kkv-k esetében különösen fontos, hogy kiaknázzák a cégben rejlő tartalékokat. Természetesen egy gép is igen ritkán képes 100 százalékos teljesítményt leadni, így felmerül a kérdés, mennyi lehet az optimális kihasználás? Könnyen belátható, ez nem lehet 100 százalék, vannak olyan igényeik-szükségleteik, melyek nem tolhatók a munkaidőn túlra. Például az ebédidő, vagy a törvény által előírt óránkénti 10 perc szünet a monitor előtt dolgozóknál. Így az optimális munkaidő-kihasználtság 80-85 százalék között alakul. De még így is van 32-37 százalék, amiért érdemes küzdeni. De hogyan?

A szakértők szerint gyakran zsákutcát jelentenek azok az elképzelések, melyek szerint a munkaerő termelékenységét csak a technológiai fejlesztések határoznák meg. A kutatások kimutatták, hogy az elmúlt 20 év során a munka termelékenységének csupán 45 százaléka eredeztethető vissza erre a tényezőre az OECD országokban. A fennálló 55 százalék képzésekbe, know-how-ba, a munkaerő hatékonyabb kihasználásába való befektetéseknek köszönhető. Alapvető fontosságú a munkafolyamatok átszervezése és a menedzsment időkihasználásának átgondolása, az informatikai befektetések pedig egyértelműen javítják a termelékenységet.

Alapvető elvárás tehát a cégvezetés felé, hogy határozza meg, kinek mi a dolga pontosan a cégében! Fektesse le minden egyes tevékenység pontos végeredményét, azt, hogy mit kell elérnie a munkakörében, és az hogyan kapcsolódik mások munkájához! Így munkatársai figyelmét a tényleges tevékenységükre összpontosíthatja, és ezzel megnöveli a termelékenységet.

Érdemes továbbá átgondolni a következőket, előfordulnak-e hasonló időrabló problémák:

  • A nem megfelelő munkahelyi körülmények miatt a munkatársak magas számban vannak betegállományban.
  • Vagy a számítógépes rendszer leállása miatt nem tudnak a munkatársak dolgozni.
  • De az is lehet, hogy a nem megfelelő ember dolgozik az adott munkakörben, és így az optimálisnál lassabban tudja csak ellátni feladatát.
  • Esetleg a nagy hajtásban nem is gondolnak rá, hogy a munkatársak azért tétlenkednek, mert nem értik pontosan a számukra kijelölt feladatot.

Ezek többsége nem annyira pénz kérdése, mint inkább odafigyelésé, megfelelő szervezésé. Ehhez pedig az kell, hogy a magyar tulajdonú kis- és középvállalkozások vezetői is megfelelő nyitottsággal, tudatossággal, és felkészültséggel rendelkezzenek.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!