A 42 milliárd forintból körülbelül 25 milliárd forint szükséges a korábbi években vállalt kötelezettségek teljesítésére, illetve 6 milliárd forint az idén jóváhagyott 20 milliárd forintos támogatási összeg első részletére. A támogatásokat általában 3 év alatt fizetik ki. A többi fel nem használt pénzt a költségvetés zárolja, mert az alap még nem alapszerűen működik.
Magyarországon elsősorban nem az innováció támogatására felhasználható összeg nagysága a fő gond, hanem az, hogy a kis- és közepes vállalkozások nem részesei a technológiai fejlesztésnek. Ma a gazdasági nehézségek miatt a legtöbb kis cégnek arra már nem marad forrása, energiája, hogy a fejlesztéssel is foglalkozzon, s legfeljebb annyit kíván elérni, hogy egy multinacionális vállalat beszállítója legyen.
Az idén összesen 56 pályamunka nyert el 20 milliárd forintos támogatást. A pályázatokat általában három-négy cég, kutatóhely konzorciuma adta be. Átlagosan egy-egy sikeres pályázó 357 millió forint támogatásban részesülhet.
A pályázók négy szakterületen adhatták be pályamunkáikat. A versenyképes ipar érdekében beadott sikeres pályamunkák 8,6 milliárd forint támogatásban részesülnek, az egészséges ember elnevezésű pályázati célra beadottak 3,8 milliárd forintban részesülnek, az agrárium fejlesztései ugyancsak 3,8 milliárd forintban, a környezeti fejlesztések 3,6 milliárd forintban.
A sikeres pályázók közül a kis- és közepes vállalkozások 12,4 milliárd forinttal részesülnek a 20 milliárd forintból, az oktatási intézmények 4 milliárd forinttal, a Magyar Tudományos Akadémia 1,7 milliárd forinttal, az egyéb közfinanszírozású kutatóhelyek csaknem egymilliárd forinttal, az ágazati kutatóhelyek csaknem 560 millió forinttal, a nagyvállalatok körülbelül 205 millió forinttal.