4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Monetáris Tanács 3 külső tagja nyilatkozott, és nagyjából azt mondták, amit eddig is gondolni lehetett: addig vágnak, amíg be nem gyengül a forint. Persze ezt próbálták egy kicsit szofisztikáltabban megfogalmazni.

//www.mfor.hu/cikkek/Gerhardt__4_5_5_szazalek_az_alapkamat_egyensulyi_szintje.html

Ahogy kollégánk kiválóan megjegyezte korábban: működik a Matolcsy-put, ami a Greenspan-, majd Bernanke-put mintájára egy magyar sajátosság, és azt jelenti, hogyha túl sokat erősödne a forint, akkor unortodox ötleteléssel vagy kamatvágásokkal visszagyengítik, tehát az EURHUF vételi pozícióban lévőknek mintegy ingyenes put opciót biztosít a gazdasági kormányzat (és a jegybank).

A nagy kérdés persze nem az, hogy mi a szándék, hanem hogy mi az, ami ebből megvalósítható. Korábban is úgy véltem és most is úgy gondolom, hogy mivel zajlik a hozamvadászat a világban, és a központi országokban nulla közelében van az elérhető hozamszint, ezért a kicsit is normálisnak tűnő országok (és némi erőlködéssel  mi is annak látszunk) viszonylag alacsony szinteken is jelentős tőkevonzó erővel bírhatnak, így igaz lehet, hogy 4-5%-os hazai kamatszintig is le lehet menni, nagyobb problémák nélkül: "<Gerhardt Ferenc>...Az interjúban kijelentette azt is, hogy meglátása szerint Magyarországon az "egyensúlyi kamatláb" (ami anélkül segítene élénkíteni a gazdaságot, hogy az inflációs folyamatok felett elveszítené a kontrollt a jegybank), 4,5-5% közötti, igaz hozzátette, hogy "rendkívül bátor" dolog lenne bármilyen előrejelzést is adni a kamatláb jövőbeli alakulása tekintetében". Természetesen a puding próbája a kamatvágás, és majd kiderül, hogy milyen szintig lehet vágni a forint nagyobb gyengülése nélkül, az azonban bizonyosnak tűnik, hogy a forint jelentős erősödése előtt a kaput ezzel bezárták, hiszen deklaráltan mindaddig tart a kamatvágási ciklus, amíg a forint ilyen "erős" (plusz most már bevallottan is befejeztük az IMF-tárgyalásokat, ami szintén aggasztó lehet sokaknak).

Ha azonban a forintos hozamok le tudnak menni 4-5%-ra, akkor az eurós állampapírjaink hozamai is lemehetnek 2-3%-ra, és az IMF-hitel máris nem vonzóbb, mint a piaci hozamszint (nem mintha valaha is komolyan meg akartak volna állapodni a gonosz IMF-fel). Ebben a világképben továbbra is a legjobb eszközosztálynak a devizás magyar vállalati kötvények tűnnek, amelyek egyszerre jelenthetnek némi védelmet a forint gyengülése ellen, és profitálhatnak a kamatszint csökkenéséből.

A másik érdekesség a svájci frank-euró keresztárfolyam. Mint tudjuk a svájci jegybank több száz milliárd eurót vásárolt fel és adott érte svájci frankot a befektetőknek, akik az alpesi ország biztonságos menedékében húzták meg magukat (itt a svájci jegybank mérlege: //www.snb.ch/ext/stats/balsnb/pdf/deen/A1_Ausweise_der_SNB.pdf, jól látszik, hogy mekkora növekedés volt az elmúlt pár hónapban is, idén 150 milliárd svájci frankkal nőtt!). Ám előbb-utóbb a menekülő befektetők zsebét is el kezdi majd égetni a pénz, zavarni a nullkamat, mert hiszen szép dolog a biztonság, de fárasztó ha sokáig nem keres semmit az ember, idővel beleun, s elindul hozamvadászatra. Ha már bemenekült Svájcba a pénz, onnan valószínűleg nem jön ki, de a svájci számlára is lehet venni koreai részvényeket, horvát állampapírokat vagy latin-amerikai ingatlanalapot. Amennyiben fennmarad a jelenlegi status-quo, azaz nincs dráma, folyik a mocsárgázolás, és zajlik a hozamvadászat, akkor a svájci atombunkerbe bemenekült pénzek is elkezdenek kicsorogni onnan, s most nem lesz a másik oldalon a svájci jegybank (legalábbis egy ideig), így a frank a következő fél évben akár komolyabban is gyengülhet. Természetesen feltéve a kedvező globális környezetet.

Ezzel kapcsolatos, hogy bár könnyebbnek tűnik most vész-forgatókönyveket felállítani, de nem olyan nehéz optimista verziót sem összerakni például Magyarországra: ha igaz, amit korábban írtam, hogy az olajár tartósan gyengülhet, a svájci frank begyengül, a forintkamatszint lejjebb megy, akkor hirtelen nagy javulást láthatnánk Magyarországon: csökkenő inflációs nyomást, a lakosság csökkenő devizahitel-terheit, alacsonyabb benzinárakat, esetleg a forinthitelezés beindulását, az előzőek révén a lakossági fogyasztás élénkülését, ami a beruházások emelkedéséhez vezetne. Lehet, hogy kicsit álmodozásszagú a történet, de egyáltalán nem tűnik lehetetlennek. Az elmúlt pár év annyira negatív sokkokat hozott, hogy immáron nehéz elképzelni azt, hogy a dolgok jó irányba is mehetnek. Pedig de. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!