2p

A vezető tisztségviselő által hozott rossz üzleti döntés, noha a cégnek vitathatatlanul kárt okoz, egyéb tényállási elem hiányában nem tekinthető jogellenes magatartásnak – mondta ki a Fővárosi Ítélőtábla egy esetben, melyet a Világgazdaság idézett.

Az érintett részvénytársaság a jogelőd cég korábbi ügyvezető igazgatója ellen nyújtott be keresetet, több mint 33 millió forint kártérítést követelve tőle. Előadta, hogy az ügyvezető még 1997-ben olyan szállítási szerződést kötött, amelyben készpénzelőleg fizetését vállalta.

A szerződést nem teljesítették, a már átutalt készpénzelőlegek nem térültek meg, a felperest kár érte. A cég az 1988-as társasági törvényre hivatkozva állította, hogy az ügyvezető nem a vezető tisztséget betöltő személyekkel szemben támasztott gondossággal járt el, írja a Világgazdaság.

A bíróság elutasította a keresetet. Elfogadta az alperes védekezését, miszerint kellően gondos volt. A társasági törvény szerint a vezető tisztségviselők a kötelezettségeik megsértésével a gazdasági társaságnak okozott kárért a polgári jog általános szabályai alapján felelnek, és kötelesek a kárt megtéríteni.

Ennek feltétele a szándékos vagy gondatlan károkozás, a magatartás jogellenessége, valamint a magatartás és a bekövetkezett kár közötti okozati összefüggés. Az alperes a cég képviseletében eljárva nem vitásan rossz üzletet kötött, ez azonban belefér az üzleti kockázat körébe, nem minősíthető jogellenesnek – idézte a bíróság álláspontját a lap.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!