5p

Pénteken ledőlnek a schengeni határok hazánk és Ausztria, Szlovákia, valamint Szlovénia között: az immár szabadon átjárható uniós átkelőhelyek melletti megyékben a gazdaság erősödésére számítanak az emberek. A megmaradt határátkelőhelyek korszerűsítését, továbbá a gépjármű- és eszközpark fejlesztését a Schengeni Alapból finanszírozta Magyarország. Mfor.hu háttér.

Péntektől szabad az út (Mfor-montázs)

Ami a határrendészeti tevékenységet illeti, az EU államokkal közös határainkon - Romániát kivéve - ezentúl nem kell felmutatnunk személyazonosító okmányt. Sőt, a történet jóval többről szól, hiszen december 20-án éjféltől a magyar állampolgárok határellenőrzés nélkül, bármikor és bárhol - tehát nemcsak a korábbi, kijelölt határátkelőhelyeken - átléphetik majd a belső szárazföldi és vízi határokat, amennyiben más schengeni országba utaznak be. A belső légi határoknál az ellenőrzések eltörlését – a tavaszi menetrendváltozáshoz igazodva - március 29-től kell alkalmazni.

Persze, ezentúl sem árt, ha nálunk van a személyink, mert úgynevezett mélységi ellenőrzésre azért számíthatunk. A határtól nyolcvan kilométeren belül mozgó ellenőrzési pontokat létesítenek, amelyek célja a forgalom megfigyelése. Emellett szúrópróbaszerűen bárkit ellenőrizhetnek.

A határrendészeti ellenőrzés csak az úgynevezett "belső" határok esetében szűnik meg. Ha harmadik, tehát a schengeni rendszerhez nem csatlakozott országból utazik valaki a schengeni övezet területére, akkor a határátlépésre továbbra is csak a kijelölt határátkelőhelyeken és a szokásos határellenőrzést követően kerülhet sor. Ilyen ellenőrzés marad fenn a rendszerhez nem csatlakozott EU-tagállamokba tartó, illetve onnan jövő forgalom esetén is.

Néha lefagy a rendszer 

A schengeni csatlakozás új kihívásokat jelent Magyarország számára. A rendszer külső határain - az egyezménynek megfelelően - a tagállamok fokozott határrendészeti és vámellenőrzési tevékenységet folytatnak és bonyolult információs rendszert (a SIS 1-ET felváltó, nagyobb kapacitású SIS 2) működtetnek. A SIS2 bevezetése - a biometrikus azonosítókat is nyilvántartó vízuminformációs rendszerrel, a VIS-sel összekapcsolva - jövő decemberre várható.

A jelek azt mutatják, aggodalomra nincs okunk. Az uniós belügyminiszterek tanácsa szerint a magyar határrendészet szervezete takarékos és funkcionális, személyzete hozzáértő. A SIS minden határszakaszon jól működik, a kiképzés megfelelő, ám a tanács szerint az adatbázisok kezelését még nem árt gyakorolni.

A tesztelések során kiderült, hogy nem elsősorban az operátorokkal van a probléma, inkább azzal, hogy a rendszer igen sokszor lefagy. Az SIS-ben a tagállamokban körözött bűnözők, eltűnt személyek, elveszett vagy ellopott tárgyak adatait tartják nyilván.

A schengeni integrációval együtt megszűnik az önálló magyar határőrség. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumhoz tartozó fegyveres testületnek jelenleg 10, 5 ezer munkatársa van, mindegyiküknek állást ajánlanak a rendőrségnél. Igaz, – bár hivatalosan erre vonatkozóan még becslés sem jelent meg – feltehetőleg kétezer fővel csökkenhet a jelenlegi állomány.

Erősödő gazdasági kapcsolatok? 

A bűnüldözés terén új elem lesz, hogy a magyar vagy az uniós belső határ másik oldalán dolgozó rendőrség a mostani határon átnyúlva is üldözheti a bűnelkövetőket. Ez azt jelenti, hogy az osztrák rendőrautó például a tettes után hajthat Magyarország területére, ha Ausztriában nem tudta őt megfogni, s ez természetesen fordítva is igaz.

A legtöbb megyéhez hasonlóan Nógrádban is a gazdaság erősödésére számítanak a közös szlovák-magyar projektek révén, jelentős számú, Szlovákiából érkező munkaerőt azonban nem várnak. A közös szlovák-magyar projektek közé tartozik az Ipoly-hidak újjáépítése és felújítása, a csatlakozás az észak-déli transzeurópai folyosóhoz. Emellett az együttműködés kiterjed a turizmusra és a gazdaságra is. Utóbbit az autó- és a szilikátipar területén erősítenék.

Összességében elmondható, hogy senki nem számít a bűnözés felerősödésére. (Korábban hallhattunk olyan hangokat, amelyek az országhatárokat átívelő, szervezett bűncselekmények elharapódzását jósolták.)

Korszerűsödő eszközpark 

A Schengeni Alapból a korábbi fejlesztésekből kimaradt, főleg kisebb forgalmú átkelők fejlesztése valósult meg, amelyeknek ugyanúgy meg kell felelniük a szigorú schengeni követelményeknek. A Vám- és Pénzügyőrség az összesen tíz határátkelőhely rekonstrukciójára nettó 11 millió eurót fordított, közölte Sipos Jenő szóvivő.

A támogatás többi részét a gépjármű- és eszközpark korszerűsítésére fordították, például modern informatikai és kutatóeszközöket szereztek be. A fejlesztésekből a külső határszakaszokon elhelyezkedő átkelők, a Mélységi Ellenőrző Csoportok és a testület nyomozati szervei egyaránt részesültek.

A támogatási összeg egyik legnagyobb részét a külső határszakaszokon elhelyezkedő határátkelőhelyek rekonstrukciójára szánja a Vám-és Pénzügyőrség, 11, 5 millió euró jut a beruházásokra, valamint további egymillió készlet-beszerzésekre. Az érintett átkelőhelyek: Lónya, Barabás, Létavértes, Tiszasziget, Bácsalmás, Hercegszántó, Beremend, Udvar, Berzence és Letenye. Emellett mérlegállomást alakítanak ki a tompai és záhonyi közúti átkelőnél.

Ugyancsak jelentős összeget, mintegy 7,3 millió eurót használtak fel a fegyver- és kábítószer-kereskedelem elleni harcban érintett vámnyomozati szervek jármű- és eszközparkjának korszerűsítésére.

A Vám- és Pénzügyőrség már uniós csatlakozásunk előtt is jelentős összegeket fordított a határellenőrzés megerősítésére, a határátkelőhelyek korszerűsítésére. Ezeket a - főleg nagyobb forgalmú határátkelőhelyeket érintő - projekteket elsősorban a Phare és az Átmeneti Támogatás finanszírozásában sikerült megvalósítani.

Simon Rita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!