Egy pénzfelvételre átlagosan 17 550 forint jut. Ennél magasabb összeg 32 100 forint a jellemző Budapesten. A két összeg rámutat a lakóhely szerinti lehetőségek különbségeire. A felnőtt lakosságot több fontos szempontból reprezentáló 1000 fő személyes megkérdezésével végzett vizsgálat feltárta: a legnépszerűbbek a napi kiadásokhoz szükséges kisebb összegek, hiszen az ügyfelek majdnem minden második alkalommal 5000-10 000 forint között vesznek le a számlájukról.
A bankkártya-tulajdonosok többsége nő, de a felmérés szerint a férfiak több pénzt vesznek fel egy alkalommal. Az átlagot meghaladó ATM-forgalmat bonyolítanak le a 30-59 évesek, legalább érettségivel rendelkezők, és a havi 200 ezer forintnál nagyobb jövedelmű háztartásban élők.
Érdekes, hogy a különböző banki termékekkel rendelkező polgárok közül a takarékbetétkönyvesek az automaták legfontosabb használói. Mindenki másnál nagyobb forgalom jut rájuk, és egy-egy pénzfelvételükre 18 900 forint jut. A bankok automatáinak igénybe vételénél figyelemre méltó, hogy az 50 000 lakosúnál kisebb településeken élők kevésbé férnek hozzájuk, mint a nagyvárosok lakói.
A kártya pénzfelvételre történő használata mellett növekszik egy másik fontos mutató is: a GfK adatai szerint, amíg 2000 hasonló időszakában a bankkártyával rendelkezők 37 százaléka fizetőeszközként is használta, addig tavaly már 43 százalék ez az arány. A pénzfelvétel gyakorisága valamelyest csökkent. Viszont az egy ATM-tranzakcióra jutó átlagos összeg a 2000. év harmadik negyedévében mért 13 500 forintról 30 százalékkal nőtt, és tavaly elérte a 17 550 forintot.
Növekvő bankkártya használat
A 3 millió hazai bankkártya-tulajdonos 96 százaléka szokott ATM bankautomatából pénzt felvenni. Legtöbben havonta egy-három alkalommal jutnak ilyen módon készpénzhez – áll a GfK Piackutató Intézet felmérésében.