3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a régi római pénzrendszer világába kalandozunk. Sorozatunkból kiderül, hol voltak a birodalom legnagyobb verdéi, miféle összefüggés van a sestertius és a dupondius között, valamint miként óhajtotta Dioclecianus császár letörni az inflációt.

Eleink pénzei

Széles körben ismert mondás szerint a pénznek nincs szaga. Aki tartott már a markában sokáig mindenféle aprót, az pontosan tudja, ez az állítás messze nem igaz. A bon mot egyébként Vespasianus (uralkodott Krisztus után 69-79-ig) császárhoz köthető. Történt, hogy a fenséges római birodalom első emberének bemutatták, mennyi pénz érkezett a nyilvános illemhelyeken összegyűjtött, majd értékesített vizelet után. (E végterméket kelmefestésre használták akkortájt.) Fia, Titus nemtetszését fejezte ki, mondván, azért ott még nem tart a birodalom, hogy az emberi szükségleteket is megadóztassa. Apja válasz helyett belemarkolt a ládába, s egy öklömnyi bronzot gyermeke orra alá tartott, kérdezvén, érzi-e a vizelet szagát. Suetonius, a neves ókori történetíró szerint a nemleges felelet nyomán hangzott el a nyitó mondatban említett szellemes kifejezés.

Rátérve eredetileg kitűzött témánkra, elöljáróban le kell szögeznünk, a korai köztársasági Róma financiális rendszeréről, annak működéséről csekély ismeretekkel bírunk. Kezdetben nem létezett a mi általunk ismert értelemben vett pénzverés, a nemesfémeket súlyuk alapján osztályozták. Később a fémeket központilag megszabott tömbökbe öntötték, hogy a cserekereskedelmet ezzel is könnyítsék. A Krisztus előtti 5. században lett a Hét Domb Városának először öntött érméje, majd száz év múlva az első vert.

A római "alap" bronz a köztársaság korában az as és a sestertius volt, az ezüstből vert denarius, és az előlapon értékjelzéssel ellátott aureus a Krisztus előtti 3. század fordulóján tűnt föl a színen. Ez a felállás Diocletianus (Kr. után 284-305) pénzreformjáig nagyjából állandósult. Utóbb Nagy Konstantin vezette be a bronz váltópénzeket, illetve a fél- és negyed súlyú aranypénzeket.

A császárság ideje alatt a szenátus hatalmát erősen korlátozták, ennek ellenére a köztársasági hagyományok miatt bizonyos jogok továbbra is megillették az Atyákat. Így például a réz- és bronzpénzek verési joga is a kezükben leledzett – egészen a 3. század közepéig. Mindezt két betű, az SC (senatus consulto) elhelyezésével érzékeltették. A korai császárkorban többféle rézpénzt is használtak a polgárok: sestertius, dupondius, as, semis és quadrans. Sárgarézből készült a sestertius és a dupondius, vörösrézből az as, semis és a quadrans. A különböző aprók értékaránya a következő volt:
sestertius = 4 as
dupondius = 2 as
semis = 1/2 as
quadrans = 1/4 as

Mint fentebb is utaltunk rá, ezek verése a 3. század közepére megszűnt, mivel az addigra már teljesen elbronzosodott antoninianusok mellett feleslegessé váltak. Aurelianus (uralkodott Kr. után 270-275) idejében még egy kísérlet történt a bronzpénz-verés felélesztésére, amikor egész és fél sestertiust és dupondiust vertek.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!