2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Semmi izgalmasat nem tudok mondani, az olajpiac ugyanazt jelzi - kis késéssel - mint amit a kötvénypiac már korábban jelzett: nem túl erős a növekedés a világban.

Persze az olajárak esése egyben nagyon jó hír is a fogyasztóknak, olcsóbb lesz a benzin, a szállítás, több marad más kiadásokra. Az esés szignifikáns: az egy hónapja 125, négy napja 120 dolláron tartózkodó Brent olaj 112 dolláron van jelenleg (az évet 107-en kezdte). A métely forrása, a növekedés gátja, továbbra is Európa, ahol a következő hónapokban valószínűleg óriási viták lesznek a deficitcsökkentés kapcsán, és úgy vélem a németek magukra maradnak, Európa pedig egy lassabb deficitcsökkenési pályára áll, de ehhez az ECB hathatós segítésére is szükség lesz, ami további pénznyomtatást, alacsonyabb kamatokat és gyengébb eurót kellene hogy jelentsen.

A megoldás valószínűleg az lesz, hogy strukturális átalakításokat vezet be a legtöbb ország (munkaerőpiac felszabadítása, nyugdíjkorhatár emelése, stb.), ami hosszabb távon jó, és növekedésösztönző, de rövidebb távon nem fogják tovább nyesni a költségeket, mert az kontraproduktív, hanem több évre nyújtják el a költségek lassú csökkentését.

Ugyanazt látom, mint eddig: Európában ez a környezet a vállalati kötvényeknek kedvez, a részvényeknek nem. Ha pánik alakulna ki, akkor azonban meg kell venni az európai részvényeket, mert a pánik hatására valószínűleg erős politikusi reakció lenne, ami egyben meg is fordítaná a pánikot: ha a politikusok megijednek, akkor mi megnyugodhatunk, mert azonnal akcióba lépnek, és valami jóféle elektrosokkal helyrerakják a gazdaságot...

Az amerikai részvénypiac helyzete kérdéses, alapvetően konstruktív vagyok, de a negatív hangulat lehúzhatja a mélybe, mielőtt újabb emelkedő fázis kezdődik.

Magyarországon a megnyugvás (erősödő forint, összeomló hozamok) véleményem szerint nem csak az IMF-tárgyalások előremozdulásának szólt, hanem a konvergenciaprogramnak is: a mostmár állandósult, de átnevezett szektoradók segítségével a magyar adósságpálya fenntarthatóvá válik, lesz esélye tovább csökkenni a hozamoknak (bár ha Európában aggodalmak lesznek, akkor előtte még könnyen lehet emelkedés, pláne, hogy a hazai gazdaságpolitikusok tovább folytatják a hintapolitikát...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!