2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szemet ütött, hogy mind a Danubius főtulajdonosa ismét gyűjtögeti részvényét, mind a Fotex stabilan veszi saját magát. Nem meglepő. Mindkét cég részvényei messze-messze a mögöttes egy részvényre jutó ingatlanérték alatt kereskednek, talán a valós, reális érték harmadán. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy a rendkívül alulértékelt Graphisoftpark is tőzsdei cég, és a mögöttes ingatlanok+hitel értékeléséből ott is kijön, hogy féláron van a papír, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy ingatlant nagyon olcsón lehet most venni tőzsdei cégeken keresztül.

Éles ellentétben áll ez a 2006-7-es időszakkal, amikor tömegével jelentek meg új ingatlanos cégek a tőzsdén, sok IPO volt a szektorban, és az értékelések sokszor nagyon nehezen alátámaszthatóak voltak. Az ingatlan-hype tetőfokáról hatalmas összeomlás következett be, számos ingatlanos cég árfolyama veszített sok tíz százalékot. Magyarország tudtommal egyetlen dedikált ingatlanos részvényekbe fektető alapja 70%-ot veszített értékéből a válság során - gyakorlatilag fél év alatt - ami jól mutatja mekkora pusztítás történt itt.

A befektetők nem is nagyon merészkedtek vissza, az ingatlanos részvényekkel kapcsolatban nagyon nagy az óvatosság, ami persze lehetőséget teremtett a bennfenteseknek, hogy az általuk jól ismert cégeik részvényét olcsón megvásárolhassák. A bennfentesek nem ostobák: ha drágán tudnak akkor eladnak részvényt (IPO), ha olcsón árulják a papírt akkor visszaveszik.

Habár mind a Danubius, mind a Fotex esetén vannak olyan tényezők, amelyek bizonyos méretű diszkontot logikussá tesznek, ám mivel szinte az összes ingatlanos papírnál elég óvatos értékeléseket láthatunk, kijelenthető, hogy a nagy összeomlás után még mindig komoly a félelem, és generálisan is eléggé alulárazott ingatlanokat lehet venni a tőzsdén keresztül - sokkal olcsóbban mintha direkt módon vennénk meg ezeket az ingatlanokat. Természetesen ha jövőre jön a rettegett recesszió (amitől erősen tartok) akkor lesz ez még olcsóbb is, de azért a szektort érdemes a figyelőlistán tartani. Egyetlen okból: olcsó.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!