3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miért esnek az európai részvénypiacok? Azért, mert Európa rossz orvosságot alkalmaz a betegségére. Azt gondolják, hogy a fő probléma az államok túlzott költekezése volt, s erre logikus módon a megszorítás a megoldás.

Azonban tévednek, mert Európa beteg országainak problémái egyáltalán nem egyformák, a spanyolok például mintatanulók voltak e tekintetben sokáig, államadósságuk még 2007-ben is alacsony volt és csökkent, éppúgy, mint az íreknek (a görögök valóban speciálisak voltak ebben a tekintetben, nyakló nélkül adósodtak el). A fő probléma ezekben az országokban az, hogy a magánszektor rendkívül jelentős hitelállományt halmozott fel, a bankszektor túl nagyra nőtt és túl sok rossz hitelt helyezett ki és ennek következtében mind a spanyolok, mind az írek egy klasszikus adósságválság/bankválságba kerültek bele.

Az olcsó hitelek hatására hatalmas hitelezési aktivitás volt az elmúlt 10-15 évben, amely együtt járt egy nagy ingatlanboommal, amely most kipukkant. A hitelezési válságokról azonban egy dolgot tudunk: állami megszorítással nem oldhatóak meg, mert az deflációs spirált okoz, így a bankválság gyorsan átterjed az államra is, annak eladósodását okozva (mivel ki kell menteni a bankszektort és a hirtelen elszegényedőket), majd az ebből következő megszorítás visszaveti a gazdaságot és állami bevételeket, ami újabb megszorításokhoz vezet. Ez az út a halálspirál, nagyon nehéz kijönni belőle, évekig tartó recesszióhoz vezethet.

Az efféle válságok esetében az elinflálás vagy csőd (állami és/vagy magán, részleges vagy teljes) szokott lenni a megoldás. A jelen esetben is e két lehetőség kínálkozik. Valójában mindkettő ugyanazt eredményezi: reálértelemben gyors ütemben le kell építeni az adósság szintjét. Nyilvánvaló, hogy ezt meg lehet tenni úgy is, hogy a hitelekre évekig negatív reálkamatot fizetünk, és így vesszük el a hitelezők vagyonát, csökkentjük le az adósság reálszintjét avagy csődöt mondunk és egyben vesszük el. Az elinflálás sokkal egyszerűbb és fájdalommentesebb megoldás.

Sajnos amit Európa csinál, az tévút, ugyanis a megszorítások erőltetése miatt fokozódik a deflációs spirál. Ha szeretnék ezt az egészet közösen túlélni, akkor csak egy lehetőségük van: a megszorítások ütemét lecsökkenteni (mondjuk éves 1-1,5% elsődleges egyenlegjavulást kitűzve a deficites országokban) és a kamatszintet nulla közelében tartva elérhető, hogy hosszú évek alatt (5-10-15 év !!!) leépüljön az adósság szintje. Ezalatt nominálisan nem nagyon lehet a béreket emelni, sőt a reálbérek szintjének valószínűleg - országtól függően - 10-20-30%-kal csökkennie kell. Én úgy vélem ez egy járható út, de ehhez az ECB komolyabb, drasztikusabb beavatkozása kell (direkt jegybanki finanszírozás is), másrészt a német fiskális dirigizmus és inflációs félelmek megfékezése.

A másik út az euró-övezetből való kilépés, ebben az esetben a reálbérek szintje azonnal 30-60%-ot eshet, és a kilépő országok egy-két év káosz után stabilizálódhatnak.

Úgy vélem, hogy mindkettő járható út a fentiek közül, és nem lehet megmondani melyik következik be. Egy bizonyos: egyre többen ellenzik az erőltetett megszorítások ütemét és úgy látszik, hogy ebben puhulás is lesz. A következő év valószínűleg inkább a növekedés újrateremtéséről, mint a megszorításokról fog szólni Európában. Ha nem, akkor jön a deflációs spirál, amely az eurózóna széteséséhez vezethet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!