4p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal visszakanyarodunk a ledér tanyák világába. Bemutatjuk, miként tört ki verekedés egy női zenekar miatt, s felelevenítjük, akadt olyan orfeum, ahol még céllövölde is működött.

(Illusztráció)

Nagy hírveréssel nyitotta meg kapuit 1896-ban a mai Rákóczi út 63. alatt a Parisienne mulató. Löbl Izidor, a tulajdonos egy jó nevű építészstúdióval terveztette meg a belső berendezést. A süllyeszthető színpadon akár két balettkar is elfért, a helyiség közepén széles táncparkett terült el, a dobogón zenekar kapott helyet, s egy kisebb zugban még céllövölde is állt. Ez utóbbiban kisöblű flóbertpuskákkal szórakozhatott a nagyérdemű – az acélból készült, számokkal ellátott célok eltalálása esetén fogyasztásra feljogosító biankó csekkek, kisebb ajándéktárgyak ütötték az ügyes polgár markát.

Kutyavilág

Hiába volt azonban a nagy bevétel, a hatalmas rezsi ezt a céget is romba döntötte. A századforduló évében már a harmadik tulajdonos vesződött vele - neki új néven (Folies Moderne) öt évig sikerült fennmaradnia, majd az egész vállalat csődbe ment. A kiürült kasszájú és üres épületet 1906-ban Lakner Lajos vette át, aki azt rögvest átkeresztelte Nemzetközi Orfeumra. A színpadon a kuplék, bohózatok, táncosok mellett feltűntek az első néger vendégművészek, valamint az idomított kutyák és szárnyasok.

Mivel ez nem volt elég, bevezették a mozit: a vetítések este tizenegytől hajnali ötig tartottak. Az egykori pletykák szerint a képsorok között sok olyan is akadt, amelyet számosan ma sem tudnának pironkodás nélkül végignézni.

A szekér látszólag jól futott, ám a sors alig két esztendőt engedett Laknernak: a hatalmas rezsi őt is csődbe juttatta. Az új tulaj, bizonyos Steinhardt Emil ide szerződtette Gyárfás Dezsőt, a kor híres kupléénekesét. A fővárosi közönség újra felkapta a helyet, különösen azután, hogy 1912-ben nagy költséggel modernizálták a helyiségeket.

A háború alatt Figaróra, majd 1917-től Tabarinra keresztelték át. Hat év alatt három tulajdonosa volt, közönsége pedig döntően a hadi szállításokon meggazdagodott tőkésekből került ki. Végül a háború ezt is elsodorta.

Reng a padló lépte nyomán

Ugyancsak a Rákóczi úton, egész pontosan annak Szövetség utca torkolatánál állt hajdan a Wekerle nevű kávéház, amelyet 1899 végén alakított orfeummá Glaser Fülöp. S bár a mulató körül számos hasonló intézmény dolgozott, a tulaj mégis megtalálta számítását. A közönség hűségét nagyban befolyásolta Glaser felesége, aki remek konyhát vitt, s akkor sem jött zavarba, ha a pörkölthöz elfogyott a nokedli: ilyenkor mákos tésztát adott a zsíros húsok mellé. Gusztus dolga, kinek ízlene ez ma, de a visszaemlékezésekből kitűnik, az emberek mégis örömmel mentek oda.

A sikerért sokat tett a szereplőgárda is. Válogatott színészek és komikusok szórakoztatták a nézőket, ám a nagyérdemű legnagyobb kedvence mégis Szigeti Gizi lett. A hölgy - lehetett vagy egy mázsa - fa hangon énekelt, s hozzá riszálta magát, a padló pedig rengett léptei nyomán. Igaz, kezdetben nem szerették, ám idővel úgy megkedvelték, hogy nem is lehetett nélküle műsort tartani. Kapacitását jól illusztrálja: egy-egy este könnyedén megivott húsz-huszonkét üveg sört, s hozzá elfogyasztott nyolc-tíz vacsorát. Irigylésre méltó bendője lehetett...

Kissé odébb, a régi Mária Terézia Laktanyával szemközt, a mai bérház helyén állt a Washington nevű kávéház. A jórészt konfliskocsisok és szabadságos katonák által látogatott műintézményben egy tizenkét tagú női zenekar muzsikált.

Történt, hogy a századforduló egyik nyári estéjén kis híján halálos végződésű vita robbant ki egy civil és egy hadfi között azon, hogy az épp aktuális énekes jól vagy rosszul vágta ki a magas C-t. Az ügyet végül az erőteljes rendőri fellépés hatására lezárták, ám a tulajdonos jobbnak látta, ha előre menekül, s üzletét orfeummá alakította. Két legyet ütött egy csapásra: így nem csak a berendezést, de közönséget is le tudta cserélni…

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!