5p

Magyarország a 2007-2013 közötti időszakra az előző időszakhoz (2004-2006) hasonlóan Nemzeti Fejlesztési Tervet készít a Strukturális Alapok és a Kohéziós Alap forrásainak lehívásához. A jelzett időszakban közel 22600 millió Euró fejlesztési támogatásra vagyunk jogosultak, ezt a magyar állam megtoldja közel 7-800 milliárd forinttal, tehát - ahogy az idén is - lesz pénz, de erre természetesen majd pályázni kell.

A pályázati pénzeket azonban nem ajándékba adják, ez egy nagyon célirányos támogatási forma. Akkor van lehetőség igénybe venni, ha egy cég hosszú távon tervez, előre elgondolt, kidolgozott üzleti tervvel, stratégiával rendelkezik. Ilyen esetben azonban mindenféleképp érdemes kihasználni, és élni a lehetőséggel annál is inkább, mert – különösen a vissza nem térítendő támogatások segítségével – a legkedvezőbb formában lehet forrásokhoz jutni.

Ahhoz azonban, hogy sikeresen szerezzünk forrást, számos előzetes vonatkozásban kell tervezni, előkészületet elvégezni. Emellett pedig nemcsak a saját magunk terveit, lehetőségeit kell górcső alá venni, hanem azt is, hogy a külső források milyen szinten és mértékben tudnak bekapcsolódni.

A legtöbb szó az unió által is társfinanszírozott programokról esik, de nem mehetünk el a hazai forrásokból rendelkezésre álló programok mellett sem. Számos ilyen, a gazdasági szereplőket érintő kiírás van, a hazai minisztériumok, intézmények, regionális fejlesztési ügynökségek rendszeresen írnak ki programokat (például munkahelyteremtő beruházások támogatására a Szociális és Munkaügyi Minisztérium).

A legnagyobb érdeklődés által kísért, és a legtöbb pályázni kívánó és forrásszerző a társfinanszírozott támogatások iránt érdeklődik. Minden uniós ország Brüsszel által is jóváhagyott nemzeti fejlesztési tervén belül operatív programok határozzák meg az unió által is finanszírozásra kerülő beruházási és fejlesztési lehetőségeket, célirányokat (például gazdaságfejlesztési, társadalmi infrastruktúra, környezet és energia valamint a régiók különálló programjai).

Brüsszeltől a tagországok (és az azok területén működő cégek, szervezetek) közvetlen programokban is részt vehetnek. Ezeken azonban csak megalapozott és nemzetközi színtéren is helytálló programmal és projektjavaslattal érdemes indulni, az amúgy óriási összegekkel kecsegtető vissza nem térítendő támogatásokért (ilyen többek között a Life+ program a környezetvédelemért, vagy az EU. 7 Kutatás-fejlesztési keretprogramja).

Az unión kívüli, de az Európai Gazdasági Térségbe (EGT) tartozó országok is jelentethetnek meg vissza nem térítendő alapú finanszírozási programot, ilyen például az EGT finanszírozási mechanizmus-Norvég Alap, melyet Izland, Lichtenstein és Norvégia hozott létre. Hasonló pénzügyi alapot fog hamarosan megnyitni Svájc is.

Fontos megemlíteni, hogy a pályázati kiírások mindenki számára elérhetőek. Ezek elolvasása után sokan érezhetik úgy, hogy számukra nincs megfelelő lehetőség. Ezért a "pályázzunk, de mire?" kérdésre, feltétlenül el kell mondani, a következőket.

A kiírásban szereplő elnevezések – különösen az EU-pályázatok esetében – nem konkrét célt, sokkal inkább irányt jelentenek. Olyan szakmai területeket, melyekhez célirányos források állnak rendelkezésre, felhasználásuk célja egy adott gazdasági szektor, egy régió fejlődésének elősegítése, támogatása. Az egyes cégek sikeres pályázatainak összessége során megvalósuló projekteknek kell elérni a végső célt (pl. a mezőgazdaság, az információs technológia, a kereskedelem fejlődését, vidéki munkahelyek teremtését).

A fentiek kiszélesítik a pályázók körét, és azokat a lehetőségeket, amelyekre egy cég pályázati úton támogatást igényelhet. A kiírásokra ugyanakkor különös figyelmet kell fordítani, hiszen ott rögzítik azokat az alapvető szempontokat, amelyek segítségével a későbbiekben sikeres pályázati anyag állítható össze. Ezen okok miatt tudatosan érdemes keresni a pályázati lehetőségeket, akkor is, ha első ránézésre nem ötlik a szemünkbe a terveinkhez szorosan illő kiírás. A pályázatok címe nem mindig a mi ötletünknek megfelelő, ám a kiírásban lefektetett célokkal harmonizálhat a projektünk. Így azt mondhatjuk, hogy nagyon sok a reális, helyesen kidolgozott üzleti tervhez található forrás, természetesen nem mindig azonnal és olykor a mi terveink apróbb módosításaival.

Menedzsment Fórum

Az oldalakon megjelenő információk, ajánlatok, meghatározások és leírások kizárólag a tájékoztatás célját szolgálják, azok semmilyen körülmények között nem minősülnek a CIB Bank Zrt. Ptk. 211.§-a szerinti ajánlattételének vagy pénzügyi tanácsainak. Az oldal működtetője, karbantartója és technikai kivitelezője az Origo Zrt., ezért a CIB Bank Zrt. semmilyen felelősséget nem vállal az oldalon elhelyezett információk esetleges hiányosságai, pontatlanságai és az esetleges elírások miatt. Az oldalakon elhelyezett információk felhasználására kizárólag a felhasználó saját felelősségére kerülhet sor. A honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi a CIB Bank Zrt. hivatalos véleményét az adott kérdésekben.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!