3p

Az elmúlt bő 10 évben - nagyon leegyszerűsítve - úgy működött a hazai kamatpolitika, hogy a hosszabb, nyugodt időszakokban szép lassan csökkent a kamatszint, majd a hirtelen sokkok hatására, a meggyengülő forintárfolyamra válaszolva, annak védelmében, és a forint visszaerősítésének szándékával a jegybank hirtelen nagyot emelt a kamatszinten. Ez megtette a hatását, a forint árfolyama stabilizálódott, vagy elkezdett erősödni, és ismét megindulhatott a kamatcsökkentési ciklus.

A jegybanki kamatpolitika tehát alapjában véve egyszerű volt: ha begyengült a forint akkor megemelték a kamatot, amire azután visszaerősödött a forint. Ennek a korszaknak azonban véleményem szerint vége van.

Az új jegybanki vezetés valószínűleg előbb vágja le a saját kezét, mintsem, hogy kamatot emeljen. Habár az unortodoxiától való félelem, és az egyre csökkenő kamatkülönbözet (carry) miatt láthatóan már most is csökken a külföldiek állampapírállománya és gyengül a forint, azonban nem hiszem, hogy erre kamatemeléssel fognak válaszolni. Még akkor sem, ha tovább gyengülne a forint. A jelenlegi jegybanki vezetés úgy gondolja, hogy a gazdaság fellendítésének alapfeltétele az alacsony kamatszint Magyarországon, az olcsó hitellel való bőséges ellátottság. Ráadásul, miután hónapokon át "ekézték" a korábbi vezetést, hogy miért emel kamatot/miért nem csökkent/miért nem csökkent gyorsabban, így egy kamatemelés, vagy akár már a kamatcsökkentés leállta is óriási arcvesztés lenne, ami valószínűleg nem megengedhető. Ennek köszönhetően a kamatdöntési opció a korábbi háromról kettőre zsugorodott: csökkentés vagy tartás. Valószínűleg ha a forint beerősödne, akkor tovább vágnának, ha gyengül, akkor viszont a tartás marad csak. Így viszont előbb-utóbb belekormányozzák magukat egy olyan helyzetbe, ahol a forint gyengülése már zavaró méreteket ölt, és ekkor el kell dönteniük, hogy mit tegyenek - mivel a kamatemeléssel történő visszaerősítés nem valószínű.

Valószínűleg a nyílt devizapiaci intervencióval való fenyegetőzés, majd ha ez nem használ, akkor a valós intervenció következik ebben az esetben. Mivel jelentősek a devizatartalékaink, ez valószínűleg elegendő is lesz, kivéve, ha az állampapírpiaci befektetők és/vagy a hazai lakosság azt nem gondolja, hogy fenntarthatatlan irányba folynak az események, mert ekkor a mesterségesen, intervencióval beerősített forint csak jó kiszállási lehetőséget adna a forint-eszközökben lévőknek, ami újabb forintgyengülést okozna. Ha nagyon elfajulnak az események, akkor ebben az esetben könnyen lehet, hogy gyors devizatartalékapadás következik be, és végül mégiscsak rákényszerül a jegybank a nagyarányú kamatemelésre, bár az is elképzelhető, hogy ebben az esetben is inkább adminisztratív eszközökkel, tőkekorlátozásokkal élnének inkább.

Egy biztosnak tűnik: a kamatszint egyelőre alacsony marad, a forintgyengülésre sem lesz kamatemelés és emellett számos meglepő fordulatra számíthatunk idén a monetáris politika terén. A hazai monetáris politikában paradigmaváltás történt, és az események nem úgy fognak lezajlani, mint ahogyan az elmúlt 10-15 évben megszoktuk!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!