2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Mfor Mesél a múlt című sorozatában ezúttal egy megsárgult helytörténeti füzetből idézzük föl az egyik Veszprém megyei erősség sorsát, amely méltán tarthat számot a címben szereplő kitételre.

Bánd Veszprém közelében található, a nyolcas főúttól puskalövésnyire. A település fölé magasodó dombon szomorkodnak Essegvár tekintélyesnek épp nem nevezhető maradványai. A község nevét az Atyusz nemzetségből származó Bándtól nyerte a XI-XII. század fordulóján. E család 1233-ban birtokát 120 márkáért eladta az Igmánd nembeli Andrásnak – ő lehetett az, aki a vár alapjait lerakta.

Mivel ő később kegyvesztett lett, tulajdonait elkobozták, és csak V. István, IV. Béla fia adta vissza azokat András gyermekének, Miklósnak. Ennek utódja, Lőrinc vajda tovább gyarapította az uradalom területét, amely 1309-ig maradt a família kezén, amikor Lőrinc fia szinte összes javait Lörinte veszprémi ispánra és annak fiaira hagyományozta. Nem sokra rá Lörinte fia, Tamás mester jutott az erősséghez, mert Lőrinc vajda két fia egy felségsértés miatt kegyvesztett állapotba került.

A „balhé” úgy kezdődött, hogy a III. András halála utáni zavaros időkben Lörinte Károly Róbert pártjára állt, ám amikor Kőszegi Henrik kiskirály a vidéket megszállta, Essegvárat is bevette, s az ott elfogott Lörintét lófarokhoz kötve addig hurcolta föl-alá, míg az kiszenvedett. Miután az uralkodó visszafoglalta, Lörinte fiainak adta az erődöt – a viszály pedig ezek között robbant ki. Volt közöttük egy leány, bizonyos Fruzsina, aki maga mögött tudva Mária királyné pártfogását, rokonait kizárta a várból. Ezt az érintettek nem tűrték, s pert indítottak – ám közben Fruzsina Rátóti Tamás fia János felesége lett, és a birtokot e famíliának óhajtotta átjátszani. Ez azonban nem sikerült, mert Zsigmond király e családot az erőd használatától eltiltotta. Végül a király, megunva a hosszúnak ígérkező pert 1401-ben elvette tőlük Essegvárat.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!