3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Mfor Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a régi pesti vásárok világába kalandozunk. Kiderül, a régi lakosok nem igazán rajongtak a sokadalmakért, de mivel pénzt lehetett megtakarítani, elviselték a sok kellemetlenséget.

A régi pesti sokadalmak messze földön ismertek voltak, az ott előforduló árucikkek gazdagságát, az lezajlott világraszóló botrányok hírét idegen földre vitték a hazánkban megfordult utazók. Ha a régi szerzőket föllapozzuk, kiderül, az általában egy-egy hétig tartó eseményekre – nem tévedés – tizenhárom-tizenhatezer kocsirakomány áru érkezett, míg a lovak, ökrök, marhák, szamarak és egyéb négylábú emlősök száma százezer körül járt. Ehhez jött még iszonytató mennyiségű csirke, pulyka, kakas és ki tudja még miféle szárnyas. Jó tudni, akkoriban a külhoni vevők maguk nézték végig a jószágokat, s nem volt ritka, hogy egyszerre száz, netán ezer állatot vettek meg egy füst alatt. A hajón érkezett javak, döntően szemes termények olykor az azt szállító bárkával együtt cseréltek gazdát. (Zárójeles megjegyzés: tönkrement szavunk nagyjából ebből az időből származik, s nagyjából annyit tesz, a hajó fatönknek futott, az rajta léket ütött s az uszály így elsüllyedt.)

Ugyancsak szép számmal képviselték magukat a pesti vásárokon a céhek és távoli államokban élő mesterek. Félezer csizmadia mindennapos eseménynek számított a központba torkolló utcákon és a mai Erzsébet, azaz régi nevén Újvásár téren. A lábasjószágot például a mai Köztársaság (Baromvásár) téren, illetve annak környékén verték dobra. (A politikai áthallásokat kéretik mellőzni.) Feljegyezték, a legkisebb sokadalomban is minimum nyolcszáz sátrat és százakra menő bódét állítottak föl. Itt szó szerint mindent be lehetett szerezni: a levegőben trágya szaga keveredett a lacikonyhák serpenyőiből felszálló illatokkal, egyesek szekeret, szentképeket, mások bicskákat, mezőgazdasági szerszámokat kínáltak a publikumnak. Megtalálták számításukat a régiségárusok is: a dobra vert kúriák bútorai, díszei, könyvei is itt leltek új tulajdonost maguknak. Kincsásók kínálták suttyomban római vagy középkori pénzeiket.

Az 1890-es években Pesten, Budán Óbudán összesen negyvennégy vásárhely létezett – így nem csoda, ha a lakosság morgolódott a gyakorta összeverődő nagy tömeg miatt. Igaz, ez a viszony kettős volt, hiszen a sokadalmakon a polgárok is olcsóbban jutottak hozzá azokhoz a javakhoz, amelyekre életvitelükhöz szükség volt,s a város kasszája sem megvetendő bevételhez jutott e forrásból. A kérdést végül a vásárcsarnokok fölépítése rendezte. (Folytatjuk)

Lázin Miklós András

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!